reklama

Jak chronić nasze zwierzaki przed sylwestrowymi fajerwerkami? [PORADNIK]

Opublikowano:
Autor:

Jak chronić nasze zwierzaki przed sylwestrowymi fajerwerkami? [PORADNIK] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd jakiegoś czasu można obserwować w mediach społecznościowych „walkę” zwolenników fajerwerków z ich przeciwnikami. Ci pierwsi podpierają się tradycją i zabawą, drudzy dobrem zwierząt. Prawdą jest jednak, że okres sylwestrowy to trudny czas dla zwierząt domowych. Jak możemy im pomóc?
reklama

Większość zwierząt domowych bardzo źle reaguje na huki i wystrzały, które wiążą się z sylwestrową nocą. 

Musimy pamiętać, ze zwierzęta mają zupełnie inną percepcję niż ludzie, większość z nich ma znacznie lepszy słuch niż my. W czasie wybuchów petard, wpadają w panikę – co może prowadzić do agresji nawet w stosunku do znanych im osób i autoagresji . Najbardziej narażone są zwierzęta towarzyszące trzymane na dworze, ptaki, zwierzęta wolno żyjące - mówi specjaliści.

Nawet, jeśli sami zdecydujemy, że w Sylwestra i Nowy Rok nie będziemy strzelać fajerwerkami, nie oznacza to, że nie zrobią tego np. nasi sąsiedzi. Głośne huki i wystrzały są raczej nieuniknione. Co więc możemy zrobić, by pomóc w tym czasie naszym zwierzakom?

reklama

Oto kilka porad jak przygotować czworonoga i sprawić, aby huk o sylwestrowych fajerwerków był jak najmniej stresujący.

  • Kiedy Twoje zwierzę wykazuje objawy niepokoju związane z wystrzałami czy podczas burzy starajcie się nie pocieszać, głaskać, przytulać, podawać smakołyków – może wywołać to efekt wzmocnienia niepożądanego zachowania i utwierdzać je w tym, ze robią prawidłowo. Nie trzymamy psa na siłę i zachowujmy się zupełnie naturalnie. W trakcie pokazów zwierzaka można zająć jego ulubioną zabawą, by odciągnąć jego uwagę od hałasu.
  • Można zasłonić okna, co wykluczy nam efekty błyskowe i włączyć muzykę w domu tak aby zagłuszała wystrzały ( oczywiście nie za głośno). Jeśli jest to pies mieszkający na zewnątrz zabierzmy go w tym momencie do domu.
  • Ograniczmy również spacery, zabezpieczmy psa w adresówkę, czipa, nie spuszczajmy psów ze smyczy i starajmy się wybierać miejsca spokojne.
  • Jeśli zwierzę wyjątkowo boleśnie przeżywa sylwestrowy hałas, rozwiązaniem może być także podanie środków farmakologicznych. Podawanie ich należy skonsultować z lekarzem weterynarii. NIE PODAJEMY Sedalinu! Często zalecany jako lek uspokajający, a tak naprawdę to środek, który może wywołać u psa jeszcze większy lęk, który zgeneralizuje się na sytuacje dotąd prawie obojętne dla psa. Ten lek działa na motorykę, nie działa na świadomość. Pies wydaje się obojętny, ale to nie jest prawda - wszystko słyszy, widzi, jednak nie jest w stanie zareagować, nie wyłącza także pamięci - pies wszystko pamięta, a więc i swój strach. Dlatego następnym razem, może zareagować jeszcze bardziej panicznie.
  • Jeśli pies boi się wystrzałów warto z nim pracować już znacznie wcześniej. Są metody odczulania psa, których warto spróbować aby zminimalizować stres u zwierzęcia – wymagają jednak znacznie wcześniejszej pracy z psem.

reklama
reklama
SONDA

Popierasz strzelanie fajerwerkami w Sylwestra?

Zagłosowało 10 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 29.12.2023 od godz 10:08
reklama
Artykuł pochodzi z portalu krotoszynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama