Reklama

Jak zadbać o funkcjonalność przydomowego ogrodu?

Opublikowano: czw, 9 lip 2020 10:57
Autor:

Jak zadbać o funkcjonalność przydomowego ogrodu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Posiadanie choćby skrawka własnego ogrodu to duży przywilej gwarantujący stały kontakt z przyrodą. Trudno przecenić znaczenie tego kawałka ziemi - jest on doskonałą odskocznią od codziennych obowiązków, pozwala na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, stanowi też swoistą wizytówkę domu i jego mieszkańców. To również wymarzone miejsce zabaw dzieci. O czym należy pamiętać, planując zagospodarowanie ogrodu?

Niezliczone zalety posiadania ogrodu

Każdy ogród jest inny. To w pełni zrozumiałe, stanowi on przecież odzwierciedlenie pragnień swoich właścicieli. Dawny podział na zaprojektowane z niemal matematyczną dokładnością ogrody francuskie i pozornie dzikie, hołdujące naturze ogrody angielskie jest dostrzegalny i dziś. Przechadzając się wśród domków jednorodzinnych, bez trudu odnajdziemy, nierzadko bezpośrednio sąsiadujące z sobą, starannie przystrzyżone trawniki i fantazyjnie wyprofilowane klomby, a także łąki kwietne mające swoim wyglądem przywodzić na myśl nietknięte ręką cywilizacji połacie natury. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które z tych rozwiązań jest lepsze. To dobrze, bo przecież różnorodność jest piękna.

Niezależnie od wybranej koncepcji stylistycznej warto jednak zadbać o spełnienie kilku warunków bezpośrednio wpływających na funkcjonalność, a co za tym idzie satysfakcję płynącą z użytkowania ogrodu. Naturalna przestrzeń, słoneczna aura i niebo nad głową kusi, by w ogrodzie spędzać jak najwięcej czasu. Istotny jest więc podział na dobrze zorganizowane strefy. W tym miejscu ważną rolę odgrywa kryterium potrzeb właścicieli. Czy działka ma stanowić jedynie przestrzeń rekreacyjną? Czy może jej fragment warto poświęcić na sad lub warzywnik? A może elementem niezbędnym okaże się basen lub letnia kuchnia? Kwestia odpowiedniego podziału staje się szczególnie istotna, jeśli posiadamy małe dzieci.

Wspólny czas w ogrodzie

Każdy rodzic wie, jak bardzo istotne jest bezpieczeństwo dzieci. Każdy też doceni niczym nieskrępowaną inwencję małoletnich pociech, które spuszczone choćby na chwilę z oka, potrafią w ułamku sekundy stworzyć niebezpieczną sytuację. Warto zadbać, by część ogrodu przeznaczona na miejsce zabaw była dobrze widoczna z wnętrza domu oraz była połączona z resztą posesji wygodnymi ciągami komunikacyjnymi. Pozwoli to na szybką reakcję, jeśli taka będzie potrzeba, zapewni też stały podgląd, a tym samym podniesie komfort opiekunów. Sam teren powinien być odpowiednio przygotowany, konieczne będzie wyrównanie powierzchni, usunięcie wystających konarów i wszelkich elementów mogących stanowić ewentualne zagrożenie. Przyda się też oświetlenie i dostęp do bieżącej wody. 

A co z meblami ogrodowymi? Stół i ławy lub krzesła ogrodowe to absolutne minimum. Pozwolą na odpoczynek po trudach pracy na świeżym powietrzu, a rodzinny posiłek pod chmurką zawsze będzie smakował lepiej niż w domu. Korzystając ze strony https://www.edomator.pl/pol_m_Meble-ogrodowe-220.html, z łatwością rozbudujemy podstawowy zestaw o wygodne narożniki, czy też fotele. Na stronie firmy eDomator znajdziemy między innymi składane domki dla dzieci, leżanki i huśtawki. Dostęp do szerokiej gamy mebli i akcesoriów sprawia, że urządzenie ogrodu przestaje być obowiązkiem i staje się przyjemnością.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE