reklama
reklama

Apteka „Pod Lwem” działała ponad 300 lat

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W Rawiczu, przy ulicy Królowej Jadwigi 2, mieściła się jedna z najstarszych aptek - „Pod Lwem”. Działała do lat 90. XX wieku.
reklama

 

Już w Starożytności posługiwano się różnorodną symboliką dla oznaczania kamienic, warsztatów rzemieślniczych i kramów kupieckich, a numerację wprowadzono później. Godło lokalizowało kamienicę, określało jej właściciela, czasem spełniało funkcję rekwizytu dla zawodowej, specjalistycznej reklamy. Dotyczy to także godeł dawnych aptek.

W Polsce, podobnie jak w całej Europie, przy wyborze godeł dla aptek stosowano rozmaite kryteria. Poszukiwano wzorów w mitologii grecko - rzymskiej, w symbolice biblijnej, czy wśród wybitnych postaci historycznych. Symbolami były także zwierzęta, a nawet przedstawienia roślinne. Spośród znanych i najczęściej w Polsce używanych godeł zaczerpniętych z mitologii grecko - rzymskiej byli Eskulap i Hygieja, rzadziej Temida i Minerwa. Z symboliki biblijnej najczęściej występują „Opatrzność”, „Anioł”, „Matka

Boska” i postacie świętych. Świat zwierzęcy reprezentowany był na ogół przez orła, lwa, tygrysa i słonia, chociaż bywały apteki „Pod Barankiem ”, „Pod Jeleniem ”, czy „Pod Łabędziem ”. Bywały godła, które trudno ująć w określoną grupę: „Korona”, „Węgierska Korona”, „Dzwon”, „Złota Głowa”,„Słońce” czy „Gwiazda”, a nawet apteka „PodPocieszeniem” (Radomyśl nad Sanem)

Źródło: Wojciech Roeske w opracowaniu „Dawne godła polskich aptek i problem ich ochrony Ochrona Zabytków”

Autor książki podaje, że rawicka apteka „Pod Lwem” założona została już w 1667 r. Drewniane godło odnotowano w 1884 r. Była to druga rawicka apteka, pierwszą na rynku (obecnie Miejska i Radziecka) wybudowano w 1645 r., zaledwie w kilka lat po założeniu miasta przez Olbrachta Przyjemskiego. Jej właścicielem był Joachim Staudner.

Trudno prześledzić wszystkich właścicieli apteki „Pod Lwem”. Notka w Rawicko - Krobskim Dzienniku Powiatowym z 16 lipca 1862 r. informuje o jej kupnie przez H. Wenera od Adolfa Plaeschke. Mieściła się wtedy przy ulicy Luizy. Nowy właściciel zapewniał, że „cała ma uwaga ku temu zmierzać będzie, ażeby dobre lekarstwa w jak najprędszym czasie dostarczać”.

Pod koniec XIX wieku apteka trafiła w ręce Felixa Wittiga z Lissa (Leszno), a w 1893 r. jej posiadaczem został Paul Kuntner. W latach międzywojennych (wtedy przy ulicy Królowej Jadwigi 702) i tuż po II wojnie światowej , właścicielem apteki (ul. Waleriana Wróblewskiego 2) był Henryk Czechowski.

Na podstawie ustawy z 9 stycznia 1951 r. nastąpiła nacjonalizacja aptek. Były jednymi z ostatnich przejawów prywatnego kapitału, który istniał w Polsce Ludowej. Większość innych firm i sklepów znacjonalizowano już w latach czterdziestych.

Apteka „Pod Lwem” działała do lat 90. XX wieku. Obecnie znajduje się tam sklep M.T.W z używaną odzieżą.

Walerian Wróblewski (właściwie Walery Antoni) - (ur. 27 grudnia 1836 r. w Żołudku, zm. 5 sierpnia 1908 w Ouarville) - działacz rewolucyjno - demokratyczny, jeden z przywódców Czerwonych, dowódca w powstaniu styczniowym, naczelnik wojenny województwa grodzieńskiego, naczelnik wojenny województwa lubelskiego w styczniu 1864 r., generał Komuny Paryskiej, działacz Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich.

Adolf Plaeschke - urodził się 31 grudnia 1826 r. w Strehlenie (Strzelin), uczęszczał do wrocławskiego gimnazjum po szkole miejskiej w Strehlenie, w latach 1843 -1847 odbywał praktykę farmaceutyczną w Strehlenie, a w latach 1850 - 1852 studiował farmację na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1857 r. kupił Löwenapotheke w Rawitsch (prowincja poznańska), sprzedał ją w 1862 r., a następnie założył w Strehlen fabrykę wody mineralnej. 20 sierpnia 1857 r. ożenił się z Marią Maennling (ur. 3 czerwca 1827 r. - zm.13 października 1914), córką kupca Maennling z domu Ibert. Zmarł na tyfus 27 marca 1864 r.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama