Spotkanie z Małgorzatą Lebdą na zakończenie Tygodnia Bibliotek w Rawiczu
Małgorzata Lebda podkreśliła, że przede wszystkim uważa się za poetkę i „poetycko” patrzy oraz odbiera świat. Jej natchnieniem i wytchnieniem jest przyroda, krajobraz, który zostawia w pamięci trwały ślad, czasem utrwalany w fotografii.
- Początek pisania czegoś nowego jest zawsze wyzwaniem - mówiła Małgorzata Lebda. - Moja nowa poetycka książka „Dunaj. Chyłe pola” ukazuje się po powieści „Łakome”. Ciągle szukam nowej formy wyrazu, nowego języka, ale znów wracam do poezji. Są to chyba moje najbardziej osobiste wiersze, chociaż już w tomiku „Matecznik” utrwaliłam pamięć o ojcu, a w „Łakomych” pojawia się postać matki, refleksje o niej pojawiają się też w książce „Dunaj. Chyłe pola”.
Poetka podkreśliła, jak ważny jest dla niej kontakt z czytelnikami, rozmowy i dzielnie się emocjami, prawie jak w rodzinie.
- Wielu autorów mówi, że piszą książki, jakie by sami chcieli przeczytać - powiedziała. - Ja piszę dla czytelnika takie książki, które mam nadzieję, on chce czytać.
Mówiła również o czytaniu poezji, podkreślając, że książki poetyckie najlepiej czytać „od deski do deski”, autorzy bowiem wiele wysiłku wkładają w układ wierszy, ich całkowitą wymowę, końcowy wydźwięk.
Zarówno prowadząca spotkanie Sylwia Chutnik, jak i Małgorzata Lebda, opisywały swój typowy dzień pracy i azyle, w których chowają się pisząc. Pokój, biurko, cisza zapewniająca spokój, to podstawa odcięcia się od bodźców zewnętrznych.
Po spotkaniach, zarówno Sylwii Chutnik z młodzieżą, jak i Małgorzaty Lebdy z dorosłymi czytelnikami, padały liczne pytania, był też czas na osobiste rozmowy i podpisywanie książek.
Kim jest Małgorzata Lebda?
Małgorzata Lebda, poetka, fotograficzka, doktor nauk humanistycznych, urodziła się 23 sierpnia 1985 w Nowym Sączu. Pracę doktorską „Utajona mowa obrazu. Rola poetyki w interpretacji fotografii współczesnej. Wybrane przykłady” obroniła w 2014 r. na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Wyróżniona została Stypendium Twórczym Miasta Krakowa (2006 r.) i w tym samym roku Stypendium Grazelli oraz Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012 r.).
Małgorzata Lebda mieszka w Krakowie, pracowała tam jako adiunkt w Katedrze Wiedzy o Mediach na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej, a następnie w Katedrze Kultury Literackiej Pogranicza na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jest laureatką wielu nagród, do tej pory wydała 8 książek poetyckich i powieść „Łakome” (2023 r.), która znalazła się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej Nike 2024.
O spotkaniu Sylwii Chutnik z młodzieżą, które odbyło się tego samego dnia przed południem, można przeczytać TUTAJ
Tydzień Bibliotek w Rawiczu - spotkania z literatami oraz warsztaty dla młodszych i starszych
W tym roku Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być”. Dofinansowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
Rawicka Biblioteka Publiczna przygotowała szereg ciekawych, zróżnicowanych imprez, w zasadzie dla każdej grupy wiekowej. Wiodące były spotkania z literatami, w bibliotece gościli: Michał Zawadka, Joanna Bator, Monika Rutka, Sylwia Hutnik oraz Małgorzata Lebda. Można o nich przeczytać na portalu rawicz24.pl.
Odbywały się również warsztaty, zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, przez cały tydzień biblioteka tętniła życiem.
Komentarze (0)