reklama

Deszczowy, świetny artystycznie, trzeci dzień FORMY

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Deszczowy, świetny artystycznie, trzeci dzień FORMY - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
118
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaCzęść przedpołudniową trzeciego dnia FORMY rozpoczął 21. Przegląd Teatrów Domów Pomocy Społecznej (gościem specjalnym była aktorka Hanna Kochańska*). Trwały także otwarte warsztaty „Forma jako otwarty performance tkacki”, prowadzone przez Joannę Polowczyk. Wieczorna część przeglądu, po spektaklu "Schwarzcharakterki", kontynuowana była w MZR.
reklama

Podczas 21. Przeglądu Teatrów Domów Pomocy Społecznej na scenie zaprezentowały się cztery zespoły teatralne, a prowadziła go Alicja Matyla. Na scenie w sali widowiskowej Domu Kultury w Rawiczu wystąpili: Formacja Teatralna „Pierocik” (ŚDS w Rawiczu, spektakl „Bóg dał nam ręce”), Teatr Animacji Ruchu „Taran” (DPS w Pakówce, przedstawienie „Jubilat”), Teatr „Pod Dębami” (DPS w Osieku, spektakl "Tofik”) oraz Teatr „Razem" (DPS w Rogowie, scena kabaretowa „Żaba”)

Jak zwykle występy były bardzo prawdziwe, emocjonalne, czasem wręcz rozczulające zaangażowaniem wykonawców.

- Wzruszyłam się, dziękuję wam za te emocje - powiedziała Hanna Kochańska podsumowując przegląd. - Wszyscy zasługujecie na wielkie brawa, które należą się również waszym opiekunom, przygotowującym spektakle. Zachowajcie w sobie tę wrażliwość, szczerość i autentyczność scenicznych działań. To było nie tylko słowo, ale także przejmująca mowa ciała.

Wieczorną część FORMY rozpoczął w Sali Kameralnej spektakl "Schwarzcharakterki", w którym wystąpiły Hanka Chojnacka - Gościniak* i Katarzyna Anzorge*. Spektakl łączył elementy stand-up’u, czarnej komedii i groteski, mówił o kobiecym prawie do bycia sobą w gniewie. Grane przez aktorki postacie łamią stereotyp łagodnej kobiecości, z różnych powodów mają dość, tłumiona przez lata złość domaga się ujścia i uwagi. Był to protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet, usprawiedliwianych tradycją, tolerowanych obyczajowo. W domyśle pojawiło się pytanie: Czy tytułowe schwarzcharakterki, łamiące schemat łagodnej i delikatnej kobiecości, wskazują drogę do ochrony przed systemową przemocą?

Po spektaklu, w Muzeum Ziemi Rawickiej odbył się wernisaż świetnej wystawy Pauliny Poczętej „Lęki Wybrane”. Na wystawie podziwiać można jakby cztery odsłowny propozycji artystycznych. Są to kompozycje przestrzenne, figurki/zabawki, kolaże ze zużytych skarpet i reminiscencje związane z włosami.

- Od najmłodszych lat uczyłam się szycia, w co wprowadziła mnie babcia Helena – mówiła artystka. - Zbierałam przejechane żaby na zakładki do książek, potem koronkowe przetarcia schodzonych skarpet, robiłam dywany ze zużytych koszulek, wycinam wizerunki z nadruków odzieży i pościeli i tworzę obiekty oraz rozbudowane instalacje. To „zbieractwo” jest moją pasją, wszystko może się przydać!

Zwieńczeniem wieczoru był klimatyczny, poetycki koncert formacji Pola Olszewska/Komosiński. Planowano go na rynku, ale ze względu na deszcz, przeniesiono do Sali Portretowej w ratuszu. Zespół Pola tworzą Zofia Olszewska i Piotr Komosiński. Zofia odpowiedzialna jest za teksty, wokal i delikatne dźwięki pianina. Piotr - basista i kontrabasista - tworzy basową oprawę do historii opowiadanych w utworach. Swojej muzyki nie chcą przypisywać do żadnych gatunków muzycznych. Nie można jej dzielić na utwory, trzeba jej wysłuchać i poczuć na swój sposób, wsłuchać się w teksty, które mają wiele znaczeń zależnych od nastroju odbiorcy.

Co się działo podczas drugiego dnia FORMY, można przeczytać TUTAJ

*Hanna Kochańska - absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu ze specjalizacją pantomimiczno-ruchową. Współpracuje z warszawskimi teatrami: Syrena i Kamienica. Wraz z Jackiem Zawadą tworzy Duet JaHa. Swoją karierę artystyczną rozpoczęła od tańca - najpierw trenowała taniec towarzyski w olsztyńskiej formacji Miraż, a następnie taniec współczesny w zespole Paradox Jolanty Grabowskiej. Z Paradoxem zdobyła m.in. Mistrzostwo Polski Formacji Dance Show, zajęła trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy w Szwajcarii i czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata w Niemczech. Na profesjonalnej scenie teatralnej zadebiutowała rolą Panny Młodej w Weselu Wyspiańskiego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Premiera tego spektaklu odbyła się 5 października 1996 na olsztyńskiej scenie Teatru im. Stefana Jaracza. W telewizji zadebiutowała rolą w Balladzie o Zakaczawiu (2001 r.). Następnie wystąpiła w wielu popularnych produkcjach, takich jak: Na dobre i na złe, Kasia i Tomek, Plebania, Na Wspólnej, Pierwsza miłość, Ojciec Mateusz, Barwy szczęścia i M jak miłość. W grudniu 2020 r. dołączyła do stałej obsady serialu Lombard. Życie pod zastaw, w którym wciela się w postać Anki Wojciechowskiej.

*Hanka Chojnacka - Gościniak w 1987 roku ukończyła studia na wydziale aktorskim PWSFTviT w Łodzi. W tym też roku związała się ze stołecznym Teatrem Rampa na Targówku, a w 1993 r. przeszła do Teatru Nowego, z którego odeszła pięć lat później. W 2008 r. dołączyła do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

*Katarzyna Anzorge w 2006 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. W czasie studiów została wyróżniona stypendium Ministra Kultury za osiągnięcia w nauce w roku akademickim 2005/2006. Otrzymała również drugą nagrodę aktorską na XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Diany w spektaklu dyplomowym Gąska Nikołaja Kolady w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Zagrała też w wielu filmowych etiudach studenckich.

*Paulina Poczęta pochodzi ze wsi Chruszczobród koło Zawiercia. Od najmłodszych lat lepiła figury z okolicznej gliny. Ukończyła Instytut Sztuki w Cieszynie na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych (2005 r.) Od 2007 r. zatrudniona w macierzystej uczelni, prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku i od 2017 r. autorską Pracownię Działań Unikatowych. Na tym nie poprzestała w wykształceniu - doktorat w 2013 roku, a następnie habilitacja w 2020 r. w dziedzinie sztuk plastycznych i sztuk pięknych. Od 2017 r. zafascynowana recyklizacją mieszka w Bielsku .

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama