reklama

Zróżnicowane propozycje drugiego dnia FORMY

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zróżnicowane propozycje drugiego dnia FORMY - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
89
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaDrugiego dnia rawickiej FORMY kontynuowane były warsztaty ceramiczne oraz projektowania plakatów do ulubionego filmu lub książki, a w samo południe na rynku odbył się performance Adama Nowaczyka „Obiekt graniczny. Unde malum/skąd zło?”
reklama

„Obiekt graniczny. Unde malum/skąd zło?” odwołuje się do dramatycznych wydarzeń z granicy polsko-białoruskiej, hiszpańskiej i wielu innych. Przybywający do Europy imigranci często są elementem bezwzględnej gry politycznej. Praca stawia pytanie: Jak możliwe jest stawianie człowieka/uchodźcy poza obszarem prawa, na granicy przynoszącej traumę lub śmierć? Ma także prowokować, stanowić przestrzeń pytań o aktualny status idei dobra/zła, wolności, bezpieczeństwa, skłonić do zastanowienia. Koncepcja pracy obejmowała działanie/akcję z czterema obiektami w przestrzeni publicznej. Procedury przenoszenia, ustawiania, usuwania, przewożenia i przemieszczania obiektów (wykonane ze sklejki, pleksi, stali, pas transportowy, wózek, czarna folia, taśma bezpieczeństwa) stanowiły integralną część pracy.

reklama

Po południu odbył się cykl imprez w multibibiotece, pod hasłem Umówieni na Formę”. Rozpoczął go bardzo ciekawy wykład performatywny Janusza Bałdygi „Obecny. Jestem?".

Głównym tematem było pojęcie sztuki performance, transformacja charakteru i statusu osobowości w sztuce performance, rzeźbie i instalacji.

Czekając na koncert Marimbazzi Duo (Dziedziniec Kultury przy multibibliotece) można było pograć w planszówki na tarasie oraz odwiedzić Bilard Room.

W tym samym czasie w zabytkowych wiatach w parku przy domu kultury, rozpoczęły się otwarte warsztaty „Forma jako otwarty performance tkacki”, prowadzone przez Joannę Polowczyk*.

reklama

Po niecodziennym koncercie duetu Marimbazzi dalsza część FORMY przebiegała w domu kultury. W Sali Kameralnej odbył się autorski monodram Kamili Sammler* „Cień”, a potem na scenie festiwalowej koncert zespołu Wczasy*.

Oparty na prozie Elfriede Jelinek monodram Kamili Sammler był pełną bólu, ale również nadziei, odpowiedzialności i determinacji, metaforyczną opowieścią o przekraczaniu granic. O przejściu pomiędzy światłem i ciemnością, pomiędzy teraźniejszością i przeszłością, kobietą i mężczyzną, żywym i martwym. W tej metaforycznej podróży pełno jest bólu i nadziei. Dźwięki i obrazy, głosy, cienie i zdjęcia, nadawały tej opowieści swoistej intymności.

reklama

Koncert formacji Wczasy był jakby odtrutką na depresyjną rzeczywistość. Z jednej strony muzycy poruszali poważne problemy, jak stresująca praca, która jest zesłaniem, nieustający „wyścig szczurów”, czy niedostosowanie społeczne, a z drugiej - taneczne rytmy pozwalały chociaż na chwilę zapomnieć o stresie i pokonać go śmiechem.

Jak wyglądalo rozpoczęcie FORMY, co się dzialo pierszego dnia, można przeczytać TUTAJ

*Adam Nowaczyk w latach 1997 - 2002 studiował na wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2003 roku był asystentem, a od 2013 roku jest kierownikiem XIII Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, działaniami dźwiękowymi i dźwiękowo - rysunkowymi oraz sporadycznie performansem. Współorganizator ogólnopolskiego projektu Teraz Rysunek, UAP. Współtworzy inicjatywę laboratorium bez adresu (w ramach działalności LBA współorganizacja oraz kuratorstwo kilku wystaw i projektów artystycznych) współpracuje z wydawnictwem muzycznym Multikulti Project. Od 2009 roku współpracuje z Galerią pod Biblioteką w PWSZ w Koninie. Zajmuje się również wykonawstwem muzyki chóralnej.

reklama

*Janusz Bałdyga pochodzi z Lublina, zajmuje się performance, rysunkiem, jest autorem instalacji, działań ulicznych i realizacji przestrzennych. Wykladowca UAM w Pzonaniu W latach 1974-79 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Członek i współzałożyciel grupy plastycznej Pracownia (1976 - 81), współprowadzącz Jerzym Onuchem i Łukaszem Szajną Galerię Pracownia w Studenckim Centrum Środowisk Artystycznych „Dziekanka” (1976 - 79) w Warszawie. Od 1979 roku jest członkiem Teatru Akademia Ruchu. Od 1982 roku prowadzi autorski cykl dydaktyczny w formie warsztatów, zajęć teoretycznych i wykładów. Brał udział w wystawach, sympozjach i manifestacjach artystycznych w kraju i za granicą. Janusz Bałdyga należy do grona najwybitniejszych polskich artystów sztuki performance.

*Marimbazzi Duo to założony w 2015 roku zespół dwóch polskich perkusistów, pięciokrotnych stypendystów Ministra Kultury RP - Jakuba Kołodziejczyka i Pawła Dyyaka. W swojej grze wykorzystują wymiennie brzmienia dwóch marimb oraz marimby i wibrafonu, opierając repertuar na wielu autorskich kompozycjach oraz istotnych dziełach literatury perkusyjnej. Występowali w słynnych salach koncertowych, zdobyli cztery Grand Prix, szesnaście pierwszych i sześć drugich nagród w międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej.

Joanna Polowczyk, tak pisze o sobie: „Mam 45 lat i jestem farmaceutką z artystyczną duszą. Przez ostatnie lata pasjonuje mnie eksperymentowanie z tekstyliami , zwłaszcza włóczką, sznurkiem oraz ciuchami z secandhandów . Przez kilkanaśćie lat udało mi się amatorsko stworzyć parę kolekcji, które zaprezentowałam na Festiwalu Sztuki FORMA w moim rodzinnym mieście Rawiczu. Wzięłam udział w tegorocznym Wrocław Fashion Week. Było to dla mnie ogromne wyzwanie i przygoda życia!”

Kamila Sammler-Kotys jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1981 r.). Była aktorką Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1981 - 1982), Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi (1982 - 1986), Teatru Polskiego we Wrocławiu (1986 - 1990), od 1990 roku ponownie jest aktorką Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. W 2007 roku wystąpiła w roli pierwszoplanowej w etiudzie szkolnej Teczka J.Kossakowskiego, który opowiadał o powszechnym w ostatnich latach procesie lustracji prowadzonym przez IPN. Film ten otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego na Sopot Film Festival, m.in. za przejmujące kreacje aktorskie Edwarda Żentary, Andrzeja Szczytko i Kamili Sammler.

*Wczasy to duet muzyczny założony w 2016 roku. Tworzą go Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło. Grana przez nich muzyka to przede wszystkim połączenie nurtu postpunkowej zimnej fali, synth-popu z lat 80. i nostalgicznych brzmień gitarowych z lat 90. Artyści od ponad dziesięciu lat mieszkają i komponują w Poznaniu. Dotychczas formacja wydała dwa albumy długogrające. Pierwszy „Zawody” został wydany w 2018 roku, drugi „To wszystko kiedyś minie” ujrzał światło dzienne w 2021 roku. Zespół Wczasy został uznany za ważne zjawisko na polskiej scenie muzycznej. Wielu słuchaczy i recenzentów porównuje styl aranżowanej przez duet muzyki do twórczości takich zespołów, jak Papa Dance, Kombi, czy Rezerwat. Licząc od 2017 roku, zespół zagrał już ponad 200 koncertów w kraju i za granicą.

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama