reklama

Ekologia połączona z zabawą

Opublikowano:
Autor:

Ekologia połączona z zabawą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W pracowni plastycznej im. Zb. Łukowiaka przy rawickim domu kultury odbyły się czwarte, ostatnie wakacyjne zajęcia z cyklu EkoDeKa.

Zajęcia prowadziła mgr inż. ochrony środowiska Emilia Dąbrowicz, która od wielu lat zajmuję się tematyką ekologiczną. Każde miały inną tematykę, łącząc w sobie zabawę i wiedzę o środowisku.

Na pierwszym spotkaniu rozmawiano o drzewach. Dzieci opowiadały jakie znają, poznały ich budowę i dowiedziały się jak można obliczyć ich wiek. Liczyły słoje i wymieniały drewniane przedmioty, których używamy na co dzień. Na koniec wysłuchały bajki o smutnym i wesołym drzewie.

Kolejne zajęcia „Ruchome nakrętki”, były tajemniczą podróżą w głąb Ziemi. Dzieci dowiedziały się skąd i w jaki sposób wydobywa się ropę naftową, która jest niezbędna do produkcji tworzyw sztucznych. Najmłodsi dowiedzieli się także, gdzie wyrzucamy odpady z tworzyw sztucznych i co się dzieje z butelką PET jeśli nie zostanie odpowiednio posegregowana. Dzieci przekonały się, że butelkę można wykorzystywać wielokrotnie, np. robiąc z niej świetną zabawkę. Młodzi ekolodzy stworzyli swoją pierwszą zabawkę i świetnie się bawili.

„Naelektryzowane balony” były tematem trzecich zajęć. Doświadczenia wyjaśniły zjawiska elektryzowania się ciała. Dzieci poznały zasady działania magnesu, przekonały się, że siła jego przyciągania może być większa niż siła ciążenia. Okazało się, że magnes może być idealnym rozwiązaniem wykorzystywanym do segregacji śmieci.

Ostatnie z zajęć poruszały tematykę wodną. Najmłodsi przekonali się ile wody mamy na świecie, jak dużo wody każdy z nas zużywa na co dzień i dlaczego powinniśmy ją oszczędzać. Poznali także zwierzęta żyjące w wodzie i na lądzie. Pracownia przy domu kultury na chwilę zamieniła się w rzekę, do której jakiś chochlik wpuścił wszystkie zwierzęta. Zadaniem dzieci było uratować zwierzęta, które nie są przystosowane do życia w wodzie i wyłowić je. Praca z wędką okazała się nie lada wyzwaniem. Na zakończenie zajęć niespodzianką dla uczestników było puszczanie baniek mydlanych, które każdy mógł zrobić. (WJ)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE