reklama

Trebunie-Tutki gwiazdą drugiego dnia Festiwalu Muzyków Ludowych w Rawiczu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trebunie-Tutki gwiazdą drugiego dnia Festiwalu Muzyków Ludowych w Rawiczu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
205
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaDrugi dzień Festiwalu Muzyków Ludowych upłynął pod znakiem konkursów, warsztatów rzemieślniczych i prezentacji muzycznych. Niekwestionowaną gwiazdą dnia była formacja Trebunie-Tutki, której występ oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność.
reklama

Drugi dzień Festiwalu Muzyków Ludowych rozpoczęły prezentacje III Rawickiego Maratonu Dudziarskiego. Jury w składzie: Hanna Pawlak (przewodnicząca, muzykolog Instytutu im Oskara Kolberga w Poznaniu, Romuald Jędraszak (mistrz sztuki dudziarskiej, instruktor i nauczyciel), Lubomir Tatarka (mistrz sztuki dudziarskiej - Słowacja) oraz Michał Umławski (etnograf, muzykolog, mistrz sztuki dudziarskiej, prezes Fundacji Dudziarz.eu) oceniało występy w trzech kategoriach wiekowych - dzieci, młodzież i dorośli. Osobną kategorią był konkurs instrumentalistów. Wystąpiło 19 wykonawców, każdy otrzymał nagrodę.

Wkrótce potem rozpoczął się III Turniej Tańców Regionalnych, w ramach przedsięwzięcia Wiwatowisko 2.3. Jury w składzie: Piotr Kulka (przewodniczący - etnochoreograf, przewodniczący polskiej sekcji CIOFF - Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), Leszek Rembowski (wykładowca Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu), Dariusz Taraszkiewicz (dyrektor Domu Kultury w Rawicz, aktor, reżyser) oraz Michał Umławski, oceniało 13 prezentacji w trzech kategoriach wiekowych.

reklama

Gdy komisje obradowały, rozpoczęły się prezentacje uczestników festiwalu oraz przygotowane przez Muzeum Ziemi Rawickiej i Rawicką Bibliotekę Publiczną warsztaty rękodzielnicze. Ich uczestnicy - w formie plastycznej - odtwarzali wzory haftów hazackich, tworzyli kolażowe kompozycje z suszonych traw i kwiatów, a także pletli wianki.

Laureaci III Rawickiego Maratonu Dudziarskiego

Kategoria I (9 - 12 lat) - I miejsce (nagroda rzeczowa) - Cezary i Jędrzej Bednarczyk (Bukowiec Górny)

Kategoria II (13 - 17 lat) - I miejsce (500 zł) - Wojciech Ozóg i Jagoda Pawlak (Bukowiec Górny)

Kategoria III (powyżej 17 lat) - I miejsce (800 zł) - Przemysław Apolinarski i Rafał Zając (kapela Ignysie)

reklama

Kategoria IV - instrumentalista - I miejsce Bartosz Wilk (300 zł) (Bukowiec Górny)

Oni wygrali III Turniej Tańców Regionalnych 

Kategoria I (9 - 12 lat) - I miejsce (nagroda rzeczowa) - Anna Maćkowiak i Stanisław Poniży (Bukowiec Górny)

Kategoria II (13 - 17 lat) - I miejsce (400 zł) - Dobrochna Marcinek i Kacper Poloszyk oraz Marta Jakubowska i Adam Kazubski (Bukowiec Górny)

W kategorii dorosłych I miejsca nie przyznano.

Festiwal Muzyków Ludowych 2023. "Wróciliśmy prawdziwie na ludowo"

Po ogłoszeniu wyników maratonu dudziarskiego i turnieju tańca, głos zabrał burmistrz Rawicz, Grzegorz Kubik.

reklama

- Po kilku latach pandemii wróciliśmy do tego festiwalu i można powiedzieć, że wróciliśmy prawdziwie na ludowo, „z przytupem” - powiedział. - Podziwiałem poziom wykonań tych dorosłych muzyków i tych najmłodszych, a także wspaniałe tańce. Kultywowanie kultury ludowej to wspaniała inicjatywa, dziękuję i gratuluję organizatorom oraz wszystkim występującym. Mam nadzieję, że spotkamy się za rok!

Trebunie-Tutki porwały rawicką publiczność

Zanim na scenie pojawiła się formacja Trebunie-Tutki* - a więc muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca - można było posilić się darmowym poczęstunkiem. Był to pyszny gulasz, serwowany przez „Fabrykę Obfitości” z Pogorzeli.

Koncert publiczność długo oklaskiwała, był porywający energią i wykonaniem. Momentami uzupełniony tańcem i dygresjami przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę, który świetnie prowadził konferansjerkę.

Po koncercie rozpoczęła się następna tura prezentacji muzycznych uczestników festiwalu. Jako pierwszy wystąpił Jacek Hałas z Poznania, z żoną i dwoma synami. Była to muzyka „pod nogę”, znakomicie zagrana, a Jaek Hałs „czarował” swoim wokalem. W pewnym momencie zszedł między publiczność i zainicjował taniec „chodzony”.

Potem jeszcze wystąpili Patryk Redina (Czechy) oraz kapela Ignysie i ponownie Jacek Hałas z rodziną.

 

*Trebunie-Tutki - zespół przeszedł ewolucję od kapeli ludowej, po formację koncertującą na największych festiwalach muzyki świata w Europie, a także Azji i Ameryce Płn. Charakterystyczne aranżacje zespołu opierają się na wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów, skali góralskiej, specyficznym stylu wykonawczym. Współpracują z artystami w kraju i za granicą, m.in. Adrianem Sherwoodem, Krzysztofem Ścierańskim, Voo Voo, Włodzimierzem Kiniorskim oraz jamajskim zespołem reggae - Twinkle Brothers, z którym w 2008 r. wydali album Songs of Glory/Pieśni Chwały. Album „Pieśni chwały” uzyskał w Polsce status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy. Autorami muzyki i tekstów są Krzysztof Trebunia-Tutka i Norman Grant. W 1999 roku grupa wsparła antyrasistowską kampanię „Muzyka przeciwko rasizmowi”, firmowaną przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama