reklama

Finisaż wystawy obrazującej historię międzywojennego wojska w Lesznie i Rawiczu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Finisaż wystawy obrazującej historię międzywojennego wojska w Lesznie i Rawiczu - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW ramach prezentacji wystawy „17. Pułk Ułanów Wielkopolskich i 55. Poznański Pułk Piechoty w Lesznie i Rawiczu - 18 lat wspólnej historii” w Muzeum Ziemi Rawickiej odbyła się prelekcja Tomasza Kościańskiego, kierownika Oddziału Ewidencji, Opracowywania i Udostępniania Zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie, autora oraz kuratora tej ekspozycji.
reklama

55. Poznański Pułk Piechoty był oddziałem Armii Wielkopolskiej i Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej. Został sformowany w 1919 r. jako 1. Pułk Strzelców Wielkopolskich. W czasie wojny polsko-bolszewickiej walczył początkowo na na froncie litewsko-białoruskim, a w okresie bitwy warszawskiej, uderzał znad Wieprza. Po wojnie stacjonował w Lesznie, jego III batalion w Rawiczu, a batalion zapasowy w Poznaniu. Kampanię wrześniową rozpoczął w składzie Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, a potem walczył w składzie macierzystej 14. Dywizji Piechoty, między innymi nad Bzurą.

17 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego był oddziałem kawalerii. Został zorganizowany w okresie Powstania Wielkopolskiego jako 2. Pułk Ułanów Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Od 9 lutego 1919 r. występował pod nazwą 3. Pułk Ułanów Wielkopolskich. W sierpniu 1919 r. został przemianowany na 17. Pułk Ułanów Wielkopolskich. W okresie międzywojennym pułk stacjonował w garnizonach Gniezno i Leszno.

reklama

W pierwszej części spotkania Tomasz Kościański, posługując się przezroczami z dokumentami i zdjęciami, ciekawie opowiadał o historii obu oddziałów i ich walkach. Nakreślił ówczesny kontekst społeczny i uczestnictwo obu pułków w życiu społeczno - kulturalnym miejscowej ludności.

Drugą część, w sali wystawowej MZR, prowadził kustosz Witold Giejdasz. Skupił się na eksponatach pochodzących ze zbiorów rawickiego muzeum, które uzupełniały ekspozycję. Zwrócił uwagę, że stacjonujący w „czerwonych koszarach” 55. Poznański Pułk Piechoty nierozerwalnie jest związany z historią Rawicza. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama