reklama
reklama

Historia Rawicza w filmowej pigułce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Historia Rawicza w filmowej pigułce - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
33
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura Na kanale YouTube w cyklu „Złe historie. Podróże. Legendy. Ciekawostki” opublikowano filmową prezentację slajdów „Rawitsch. Rawicz 39 - 45”. Tytuł sugeruje, że jest to opowieść o Rawiczu z okresu II wojny światowej, ale tematyka jest o wiele szersza. .
reklama

Anonimowy autor na samym początku podkreśla, że Rawicz znany jest przede wszystkim z ciężkiego, owianego złą sławą więzienia i plant, najdłuższych w Polsce po krakowskich. Swoją opowieść, trwającą ponad pół godziny, rozpoczyna od legendy o założeniu miasta, przechodząc potem do najważniejszych faktów związanych z początkiem istnienia Rawicza i jego rozbudową.

Co nie dziwi, dużo mówi o więzieniu, torturowaniu więźniów w okresie stalinowskim i znanych osobach, które były tu przetrzymywane. Najdokładniej, bardzo szczegółowo posiłkując się źródłowymi materiałami, omawia wybuch II wojny światowej, przebieg walk w okolicach Rawicza i późniejsze wyzwolenie miasta.

Bardzo ciekawa opowieść o Rawiczu ilustrowana jest kilkudziesięcioma, unikalnymi niekiedy zdjęciami i widokówkami, w formie „albumowej”. W całym filmie jest jedno, dość humorystyczne „ale”. Otóż autor zupełnie poważnie potraktował artykuł Janusza Hamielca z cyklu „Wędrując po Rawiczu” zamieszczony w gazecie „Genezaret” (nr 80, kwiecień 2000 (dostęp online TUTAJ) wydawanej przez parafię pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP. Tekst ten jest opowieścią o wędrówce rawickimi podziemiami, które prowadzą od Zakładu Karnego do klasztoru na Goruszkach. Jak wyjaśnił autor w następnym numerze gazety, artykuł powstał „z okazji dnia żartu i humoru, 1 kwietnia”.

Mówiąc o wyzwoleniu Rawicza i represjach okresu stalinowskiego, autor „Złych historii” powołuje się, między innymi, na artykuł zamieszczony w „Życiu Rawicza”. Można go przeczytać TUTAJ

Żródło na kanale YouTube dostępne jest TUTAJ

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama