W Muzeum ziemi Rawickiej odbył się wernisaż wystawy przygotowanej przez Andrzeja Grafika, „Z kart historii rawickiego Seminarium Nauczycielskiego”. Na wystawie, którą oglądać można do końca maja, zgromadzono unikalne dokumenty, fotografie i wydawnictwa. Jej przygotowanie trwało około 5 lat.
\r\n
Męskie Seminarium Nauczycielskie w Rawiczu działała w latach 1874 - 1935, z przerwą na okres I wojny światowej. Ukończyło je około 450 absolwentów, z których żyje trzech. W czasie II wony światowej zginęło 54, w tym 11 w Katyniu. Gościem specjalnym na wernisażu był jeden z żyjących absolwentów, Adam Pośrednik z Rawicza. Andrzej Grafik nawiązał kontakt z około 150 rodzinami absolwentów, od nich uzyskał większość eksponowanych materiałów. Jego zamierzeniem jest wydanie ich w formie książkowej, ale jak dotychczas nie są tym zainteresowane władze samorządowe.\r\n
Wernisaż przybliżył postać Józefa Wesołowicza, dyrektora seminarium w okresie międzywojennym. Cieszył się on powszechnym szacunkiem, był bowiem wzorem nauczyciela i wychowawcy. Andrzej Grafik apelował, by uczcić go nadaniem imienia ulicy lub placu. Zwrócił także uwagę, że na murach I LO, gdzie mieściło się seminarium, nie ma żadnej upamiętniającej to tablicy.
\r\n
(WJ)
\r\n