Reklama

Jak obecnie nazywa się rawicka ul. Bohaterów Stalingradu?

Opublikowano: czw, 1 kwi 2021 09:46
Autor:

Jak obecnie nazywa się rawicka ul. Bohaterów Stalingradu?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura „Gazeta Rawicka” z czerwca 1956 roku zamieściła artykuł autorstwa Leona Nowaka o działaniach podjętych przez Front Jedności Narodu*. Z założenia rozwiązywał sprawy, które „każdemu leżą na sercu”. Jakie to wówczas były problemy?

Artykuł odnosi się do obrad komitetu Powiatowego FJN, które miały miejsce 2 czerwca. Po referacie wstępnym „w ożywionej dyskusji” podniesiono „wiele spraw, nurtujących społeczeństwo rawickie”.

Poruszono problemy mieszkaniowe (remonty i budowa nowych), poinformowano o nowym lokum szpitala w budynkach Technikum Roszarniczego, krytykowano pracę przedsiębiorstw remontowo - budowlanych. Czyli w zasadzie tak jak obecnie, niewiele się zmieniło.

Bardzo ciekawa jest informacja - „Dużo rozgoryczenia wśród mieszkańców bloku Nr 32 przy ul. Boh. Stalingradu powoduje Klub Motorowy „Kolejarz”, który warsztatem naprawczym nie daje spokoju nawet późną nocą. Czy nie możnaby warsztatu ego przenieść na duże boisko koło hali sportowej przy ul. Kopernika?”

A teraz pytanie do Czytelników - gdzie mieścił się ten klub? Jak obecnie nazywa się ulica Bohaterów Stalingradu?

*Front Jedności Narodu (FJN) – instytucja społeczno - polityczna podporządkowana PZPR i realizująca jej cele polityczne, utworzona w 1952 r., obejmująca partie polityczne (PZPR, ZSL i SD), związki zawodowe i inne organizacje społeczne, do 1956 r. działająca pod nazwą Front Narodowy (FN). W 1983 r. FJN został rozwiązany, a jego kontynuację stanowił PRON*. Przewodniczącym zostawał zazwyczaj przewodniczący lub zastępca przewodniczącego Rady Państwa. Front Jedności Narodu był zaangażowany w wybory do Sejmu i rad narodowych poprzez monopol na zgłaszanie kandydatów - do 1976 r. w praktyce, następnie oficjalnie. Sprawował patronat nad ogólnopolskimi oraz lokalnymi akcjami społecznymi. Według założeń FJN „miał skupiać wszystkie siły państwa pragnące pracować i działać dla Polski Ludowej, jednoczyć obywateli wokół węzłowych problemów i potrzeb oraz bieżących i dalekosiężnych zadań gospodarczych, politycznych, społecznych i międzynarodowych kraju”. Front Jedności Narodu „miał być wyrazem wspólnoty interesów, dążeń i poglądów całego społeczeństwa polskiego, klasy robotniczej, chłopstwa oraz inteligencji”.

*Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego (PRON) - organizacja polityczna (początkowo pod nazwą Obywatelskie Komitety Ocalenia Narodowego) utworzona w PRL w 1982 roku w okresie stanu wojennego (1981-1983) przez PZPR i podporządkowane jej stronnictwa polityczne (ZSL i SD) oraz popierające władze PRL koncesjonowane organizacje chrześcijańskie (Pax, ChSS, PZKS) w celu propagandowego wykazania powszechnego poparcia społeczeństwa dla władz PRL, a w szczególności dla wprowadzenia stanu wojennego w PRL. PRON zastąpił Front Jedności Narodu (FJN), który miał jednoczyć wszystkie siły popierające władze PRL o różnych orientacjach politycznych i światopoglądowych (stąd istotny dla władz PRL był w nim udział koncesjonowanych organizacji chrześcijańskich, których członkami byli katolicy, prawosławni i protestanci).

Żródło: Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy