Reklama

Jan Sebastian Bach - muzyczna ikona epoki baroku

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Dom Kultury w Rawiczu zainaugurował nowy cykl spotkań, prowadzonych przez Andrzeja Wątorskiego pod hasłem „Wielcy kompozytorzy”. W sali witrażowej odbyła się pierwsza prelekcja - „Bach i barok”. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, wstęp jest bezpłatny. Na każdym będzie można poznać kolejnego artystę - jego życie i twórczość.

Reklama

Andrzej Wątorski bardzo szczegółowo i ciekawie przedstawił muzyczną epokę baroku (koniec XVI wieku do połowy XVIII wieku), działających wówczas kompozytorów i stosowane instrumentarium.

Nie zabrakło ciekawostek związanych z życiem Jana Sebastiana Bacha. Pochodził z bardzo umuzykalnionej rodziny, muzykiem był również jego ojciec i 3 braci. Od początku XVI wieku komponowaniem i grą na różnych instrumentach zajmowało się 45 Bachów. Muzykami było również było 5 synów Jana Sebastiana (miał 20-cioro dzieci, 10 zmarło przed 5 rokiem życia). Ocenia się, że muzyczne pasje realizowało ponad 60 Bachów.

Klamrą spinającą opowieść o życiu Jana Sebastiana Bacha były fragmenty najbardziej popularnych jego kompozycji.

W przyszłym miesiącu bohaterem spotkania będzie Wolfgang Amadeusz Mozart.

Johann Sebastian Bach (w formie spolszczonej Jan Sebastian Bach, ur. 21 marca?/ 31 marca 1685 w Eisenach, zm. 28 lipca 1750 w Lipsku) - kompozytor i organista niemiecki epoki baroku, jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki, kompozytor dworski. Czołowa postać rodu Bachów, wybitny wykonawca i jeden z najbardziej wpływowych kompozytorów.

Jan Sebastian Bach jest autorem ponad 1000 znanych utworów, skatalogowanych w XX w. przez Wolfganga Schmiedera. Wiele kompozycji zaginęło, w tym co najmniej kilkadziesiąt kantat (zachowane roczniki są niekompletne), prawdopodobnie także dwie z czterech pasji, opartych na ewangeliach Nowego Testamentu.

Bach sięgał po wszystkie współczesne sobie gatunki muzyczne, poza operą. Pisał utwory na organy i klawesyn, komponował fugi, muzykę chóralną oraz kameralną. Był mistrzem muzyki polifonicznej - doprowadził do doskonałości barokową formę fugi. W sposób mistrzowski posługiwał się kontrapunktem.

Styl muzyczny kompozytora pod koniec jego życia uważany był za anachroniczny, a dzieła uważane za mało wartościowe. Po śmierci Bach został zapomniany, jego nazwisko przyćmiła kariera syna, Carla Philippa Emanuela. Jan Sebastian Bach został ponownie „odkryty” przez Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, który w 1829 zaprezentował wykonanie Pasji według Św. Mateusza w Berlinie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy