reklama

Jubileusz Chóru Męskiego im. Karola Kurpińskiego w Sarnowie. Śpiewają od 100 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jubileusz Chóru Męskiego im. Karola Kurpińskiego w Sarnowie. Śpiewają od 100 lat - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW sobotę, 30 września 2023 r., w głównej sali Domu Kultury w Rawiczu odbył się uroczysty jubileusz Chóru Męskiego im. Karola Kurpińskiego w Sarnowie. Chór swoją działalność prowadzi od 100 lat.
reklama

Jak przekazali członkowie chóru, rok 2023 to rok 100-lecia działalności sarnowskiego chóru, a sobotnia uroczystość była punktem kulminacyjnym w obchodach tego jubileuszu. Obchodzono go w głównej sali rawickiego domu kultury wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Uroczystą galę poprowadził Dariusz Taraszkiewicz, dyrektor Domu Kultury w Rawiczu. 
     

Początki chóru sarnowskiego

Z kart historii chóru wynika, że 100 lat temu jego powstanie zainicjowali mieszkańcy Sarnowy: Walerian Malczewski, ks. Edward Spychalski oraz burmistrz miasta - Jakub Skowroński. Zebranie założycielskie odbyło się 27 maja 1923 roku, uczestniczyło w nim 50 osób z Sarnowy i Sarnówki. Koło przyjęło początkowo imię Bolesława Dembińskiego, ponieważ ktoś z założycieli stwierdził, że przodkowie tego wybitnego kompozytora przez jakiś czas mieszkali w Sarnowie. W kilka miesięcy później nazwę zmieniono na Koło Śpiewu „Kurpiński”. Decyzja była słuszna, gdyż twórca „Warszawianki” przez około 3 lata był mieszkańcem Sarnowy i służył jej swoim talentem. W tym samym roku koło zostało członkiem Wielkopolskiego Związku Kół Śpiewaczych. 

Pierwsze problemy

Poważnym ciosem dla chóru była śmierć młodego dyrygenta w 1927 r.

- Jego autorytet sprzyjał rozwojowi zespołu i był motorem jego sukcesów. Do nowego wysiłku poderwał śpiewaków dyrygent okręgowy Mieczysław Lewandowski. W efekcie już pod koniec 1929 roku koło wzięło udział we Wszechsłowiańskim Zjeździe Śpiewaczym i Festiwalu Muzyki Polskiej w Poznaniu. Dalszym bodźcem do pracy w tym samym 1929 roku, było wręczenie chórowi sztandaru - prezentował Dariusz Taraszkiewicz.

W listopadzie 1945 roku umiera  Józef Jopp, ostatni przedwojenny dyrygent chóru. 21 kwietnia 1946 r. Franciszek Fogt reaktywuje sarnowskie Koło Śpiewu. 

Trudne lata 50-te

Koniec lat 50-tych to trudny okres w działalności zespołu. Dopadły go kłopoty finansowe i lokalowe. Następowały liczne zmiany na stanowisku kierownika artystycznego. Częste zmiany dyrygentów wpłynęły negatywnie na frekwencję i poziom zespołu. Mimo to chór należał do czołowych w swoim okręgu, brał udział w zjazdach śpiewaczych, festiwalach i festynach, organizował własne koncerty i wieczory teatralne, spotkania towarzyskie i wycieczki, a dla zasilenia kasy - zabawy taneczne.

Nowy wiatr w skrzydła

Od 1961 roku prezesem koła był Feliks Zachaś. Koło znów liczyło blisko 70 osób. W 1963 roku Sarnowa obchodziła swoje 700-lecie istnienia. Dla uczczenia tego faktu członkowie zespołu wybudowali w parku miejskim płytę taneczną i estradę, która stała się miejscem występu zespołów śpiewaczych z okręgu.

W 1964 roku prezesem koła został długoletni działacz śpiewaczy i kulturalny (przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów 700-lecia Sarnowy) Konstanty Kaczmarek. W czasie jego kadencji chór skonsolidował się odnosząc liczne sukcesy na zjazdach śpiewaczych i dając wiele koncertów cieszących się uznaniem publiczności.

- Kłopoty finansowe spowodowały, że zespół zaczął poszukiwać sponsora. Starania zostały uwieńczone sukcesem. Od roku 1975 patronem koła została Stadnina Koni w Żołędnicy. Odtąd nowy prezes mógł spokojnie patrzeć w przyszłość - przedstawiał Dariusz Taraszkiewicz.

Minione, dobre lata

Na przestrzeni lat zmieniali się kierownicy oraz dyrygenci chóru. W latach 2008 - 2019 zarządem chóru kierował prezes Marek Przybylski, który, jak prezentował dyrektor domu kultury, okazał się bardzo dobrym organizatorem.

- Był to okres bardzo bogaty w koncerty i przeglądy, ale również niezapomniane, wspólne wycieczki do Kazimierza Dolnego, Wisły, Zakopanego, Trójmiasta, Mikołajek. Od roku 2019 prezesem chóru jest Józef Młody - prezentował.

Od jesieni 1983 roku dyrygentem koła jest Jerzy Dudek, który dba o poziom artystyczny zespołu do dnia dzisiejszego. Od roku 1993 do grudnia 2007 roku, oprócz Jerzego Dudka, chórem dyrygował także Andrzej Walus.

- Ostatnie 20 lat działalności to stabilizacja zespołu. Koło uczestniczyło niemal we wszystkich ważniejszych uroczystościach świeckich i kościelnych na terenie miasta i gminy. Chór regularnie brał udział w przeglądach organizowanych przez oddział leszczyński Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, obecnie przekształcony w Wielkopolski Związek Chórów i Orkiestr w Lesznie - podsumował.

Nagrody i wyróżnienia

W ciągu 100 lat działalności chór wziął udział w wielu konkursach i zdobył wiele nagród. Do najważniejszych wyróżnień i osiągnięć zespołu jego członkowie zaliczają:

  • udekorowanie sztandaru Odznaką Honorową I stopnia na 50-lecie istnienia,
  • wyróżnienie dyplomem honorowym PZCHiO za wybitne zasługi dla ruchu śpiewaczego
  • przyznanie „Odznaki Honorowej Złotej z Wieńcem Laurowym PZCHiO” z okazji 75-lecia działalności,
  • przyznanie statuetki z niedźwiedziem „Za Zasługi dla Gminy Rawicz” w 2003 roku,
  • wydanie płyty zatytułowanej Koło Śpiewu im. Karola Kurpińskiego z Sarnowy Śpiewa Kolędy w 2005 roku,
  • koncert zagraniczny podczas pobytu w miejscowości Katerini w Grecji w 2007 roku,
  • udział w spektaklu na centralnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych z okazji 63 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Warszawie w 2007 w roku,
  • zdobycie srebrnego pasma w konkursie Święta Pieśni i Muzyki: Czempiń 2006 rok, Włoszakowice 2008 rok, Rydzyna 2009 rok, Pakosław 2012 rok, Święciechowa 2014 rok oraz Grodzisk Wielkopolski 2016 rok,
  • zdobycie brązowego pasma w konkursie Święta Pieśni i Muzyki w Miejskiej Górce w 2013 roku,
  • uhonorowanie Sztandaru Zespołu Odznaką „Za Zasługi Dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji jubileuszu 90-lecia chóru.
- Ogromnym wyróżnieniem i przeżyciem było zaproszenie chóru  do udziału we współczesnym wykonaniu opery Karola Kurpińskiego pt. „Aleksander i Apelles” w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w październiku 2017 roku. Możliwość prób i występu z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Kaliskiej i zaśpiewanie z solistami Polskiej Opery Królewskiej było dla chórzystów niesamowitym doświadczeniem, nobilitacją i dowartościowaniem. Występ ten wraz z solistami Polskiej Opery Królewskiej został przedstawiony rawickiej publiczności w Domu Kultury w Rawiczu w październiku 2018 roku - opowiadał Dariusz Taraszkiewicz.

Świętowanie

Uroczyste świętowanie rozpoczęło się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem Hymnu Sarnowy. Następnie, jak relacjonuje Marek Przybylski, członek chóru, zespół wykonał kilkanaście utworów, a następnie zaprosił do wspólnego wykonania dwóch utworów zaprzyjaźniony Chór Nauczycieli Gminy Rawicz. Wyjątkowym elementem uroczystości był koncert duetu skrzypcowo-fortepianowego: Elżbieta Skubiszewska-Herman i Marta Ożelska-Kurzawa. Przyszedł też czas na gratulacje i życzenia od gości, a po nich toast i tort urodzinowy.

- Całość dopełniła zabawa taneczna - podsumował Marek Przybylski.

Odznaczenia

Z okazji 100-lecia działalności, Koło Śpiewu im. Karola Kurpińskiego w Sarnowie, na wniosek Zarządu Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr, otrzymało nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto, na wniosek burmistrza Gminy Rawicz, chór został wyróżniony przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Odznaką Honorową "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego". Nie zapomniano o sztandarze - został udekorowany Odznaką Złotą z Brylantem Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Odznaczeni

Podczas uroczystości wręczono chórzystom także wyróżnienia indywidualne przyznane przez Wielkopolski Związek Chórów i Orkiestr. Wyróżnieni zostali:

  • Odznaką Złotą z Brylantem: Eugeniusz Maćkowiak, Stanisław Rau.
  • Odznaką Złotą z Wieńcem Laurowym: Henryk Ficek, Jan Młody, Józef Młody, Jerzy Dudek, Marian Nowak, Piotr Zachaś, Sylwester Kusztelak, Wojciech Chwierot.
  • Odznaką Złotą: Henryk Miler, Marek Przybylski, Tadeusz Pięta.
  • Odznaką Srebrną: Marian Klejewski, Paweł Krawczyk, Stanisław Szalkowski, Tadeusz Andrzejewski, Zygfryd Wojciechowski.
  • Odznaką Brązową: Jacek Jóska, Krzysztof Wieczorek, Mariusz Maćkowiak, Mariusz Młody, Piotr Piotrowski, Radzisław Gąsiorowski, Tobiasz Mlak, Tomasz Młody.
 - Ponadto Kapituła Wyróżnienia Honorowego "Za Zasługi dla Gminy Rawicz" przyznała to wyróżnienie wraz ze Statuetką Niedźwiedzia dyrygentowi chóru, Jerzemu Dudkowi - przekazał Marek Przybylski.


 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama