Na wystawie eksponowane są kolorowe mandale* wykonane na płótnie i anioły, malowane na sklejce.
- Te dwa bardzo bliskie mi symbole wzięły się z przestrzeni, która pojawiła się po odejściu mojej mamy - powiedziała Julita Adamiak. - Poczułam pustkę, którą chciałam czymś wypełnić. Smutek, który musiał być uwolniony, bo stał się ciężarem dla ciała i duszy. Anioły w religii chrześcijańskiej walczą ze złem, stają na straży i budzą poczucie bezpieczeństwa. Mandale są symbolem wszechświata.
Artystka podkreśliła, że obcowanie z mandalami jest swoistą medytacją, stosowaną również w psychologii jako metoda terapeutyczna.
- Moje mandale są spontaniczne, niezaplanowane, malowane kilka dni przez parę godzin - zdradziła Julita Adamiak. - Ich tworzenie to dla mnie sposób na uporządkowanie chaosu myśli i emocji. W aniołach widzę istoty, które dbają, wspomagają i otulają swoja miłością oraz dobrocią.
Wystawa jest drugą ekspozycją mandali pędzla Julity Adamiak. Pierwsza miała miejsce w lipcu 2020 roku, w wiacie przy domu kultury w Rawiczu. Te nowe są bardziej dojrzałe, dopracowane w każdym szczególe i kolorystyce.
*Mandala to motyw artystyczny, występujący głównie w sztuce buddyzmu tantrycznego, gdzie jego tworzenie, a następnie niszczenie - jako droga transformacji praktykującego, jest uważane za rodzaj medytacji i ma duże znaczenie religijne.
Tradycyjna mandala buddyjska to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzną, to co jest związane z człowiekiem i ziemią. Obie figury łączy punkt centralny, który jest zarówno początkiem, jak i końcem całego układu. Istnieją różne rodzaje mandali. Są mandale oczyszczające, występują też mandale wzmacniające określone cechy lub poszczególne obszary ludzkiego życia. W najszerszym znaczeniu mandale są diagramami, które ukazują w jaki sposób chaos przybiera harmonijną formę.
Źródło: Wikipedia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.