reklama

Zobaczcie przedwojenny film z Rawicza. Prawdziwy rarytas!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura„Orędownik Rawicki” z 14 marca 1938 roku zamieścił artykuł o zawodach balonowych, które były wizytówką ówczesnego "kresowego miasta Rawicza".
reklama

Zawody modeli balonowych odbyły się podczas tygodnia Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, na wzór zawodów Gorgona Bennett'a*, a wzięła w nich udział młodzież z Rawicz, Leszna, Kalisza i innych miejscowości Wielkopolski.

W zawodach brało udział 55 balonów. Jak czytamy w artykule ówczesnego "Orędownika Rawickiego", sensacją, było wypuszczenie olbrzymiego balonu, o pojemności 113 m sześciennych, zbudowanego z papieru pakunkowego. Na nim widniał duży napis "Rawicz".

W artykule podkreślono zasługi młodzieży pod kierunkiem Piotra Kowaliszyna, nauczyciela Liceum Ogólnokształcącego, których określono jako „pionierów polskiego modelarstwa balonowego i sterowanego”. 

reklama


A teraz prawdziwy rarytas! Film z 1937 r. obrazujący piąte zawody modeli balonowych wypełnianych ogrzanym powietrzem. Wyprodukowała go Polska Agencja Telegraficzna, a obecnie jego dyspozytariuszem jest Filmoteka Narodowa.

Uwaga! Rozwiązanie zagadki z poprzedniego artykułu

W poprzednim artykule pytaliśmy, gdzie w Sierakowie znajdował się staw. Odpowiedź nie jest tak zupełnie jednoznaczna, gdyż były tam dwa stawy. Niedaleko ulicy Leśnej mieściło się kąpielisko miejskie, tzw. staw Klimaszki. W dawnych czasach, według legendy, topiono tam czarownice. W latach 60 - tych XX wieku w pobliżu zatrzymywali się Romowie ze swoimi taborami (piękne wozy konne, ogniska, śpiewy i tańce).

reklama

Drugi staw mieścił się na łuku drogi do Poznania, na przedłużeniu ul. Leśnej. Lokalizacja stawu to dzisiejsze Rondo Orła Białego.

*Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych. Po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina, wydawcę, milionera i entuzjastę sportów ekstremalnych Jamesa Gordona Bennetta w 1906 w Paryżu. Od tego czasu odbywały się co roku w kraju, którego załoga zwyciężyła w ostatnich zawodach. Po przerwie spowodowanej I wojną światową, zawody były prowadzone corocznie do wybuchu II wojny światowej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama