W Sali Kadeckiej zaprezentowano ekspozycję po zmianie aranżacji, włącznie z nowymi gablotami i trzema stanowiskami multimedialnymi (infokioskami). Można na nich obejrzeć Cyfrową Bibliotekę Kadecką (repozytorium fotografii i materiałów archiwalnych dokumentujących dzieje Korusów Kadetów II RP, zgromadzonych w zbiorach muzeum), aplikacje „wirtualnego spaceru po koszarach Korpusu Kadetów” oraz „wirtualnego zwiedzania” Sali Kadeckiej, a także pozostałych sal.
W Cyfrowej Bibliotece Kadeckiej zobrazowane jest całe spektrum kadeckiego życia: nauka, szkolenie wojskowe, uroczystości, wypoczynek i rozrywka. Zobaczyć też można kadrę Korpusu i biogramy wychowanków, wszystko na 825 slajdach.
Ewenementem jest animacja (2D i 3D) wyprodukowana z pocztówki. Jest to przemarsz kadetów przy pomniku Żołnierza Polskiego oraz rawicki rynek.
O obchodach Dnia Kadeta w maju tego roku, można przeczytać TUTAJ
Krótka historia Korpusu Kadetów nr 2/3 w Rawiczu
Major piechoty Tadeusz Machalski z Oddziału III Naukowo-Szkolnego Sztabu Ministerstwa Spraw Wojskowych 24 marca 1921 r. został mianowany na dowódcę Korpusu Kadetów Nr 3 w Wielkopolsce, powierzono mu także jego organizację. Potem miał przejść do miejsca przeznaczenia, które nie zostało dokładnie określone. W październiku 1921 r. major Machalski został dowódcą Korpusu Kadetów Nr 1 we Lwowie.
1 września 1925 r. generał dywizji Stefan Majewski, w zastępstwie Ministra Spraw Wojskowych „powołał do życia Korpus Kadetów Nr 3 w Rawiczu, tymczasowo w składzie pierwszej klasy (IV gimnazjum) o trzech oddziałach z tym, że w każdym następnym roku będzie otwierana jedna następna klasa, aż do pełnego etatu Korpusu Kadetów o pięciu trzech-oddziałowych klasach”. W 1926 r. w korpusie uczyło się 116 kadetów, w klasach o profilu kształcenia matematyczno-przyrodniczego i języka polskiego.
Był to trzeci korpus kadetów, obok Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie i Korpusu Kadetów nr 2 w Modlinie. Podczas prac organizacyjnych rozważano trzy inne lokalizacje korpusu (w Poznaniu, Szamotułach lub Bydgoszczy), ostatecznie lokując go w Rawiczu. Zgodnie ze statutem z 1922 r. zatwierdzonym przez Ministra Spraw Wojskowych Kazimierza Sosnkowskiego, korpus posiadał uprawnienia ogólnokształcącej państwowej szkoły średniej. Szkoła została umieszczona w tzw. białych koszarach, przy ul. Lipowej.
Nowy udynek szkolny Korpusu Kadetów w Rawiczu, wybudowano na koszt miasta w 1928 r. (od 1958 r. szpital). Korpus posiadał również 3 budynki internatowe, budynek administracyjny, Salę Rycerską (obecnie sala gimnastyczna), izbę chorych, kino, stajnię, rusznikarnię, szklarnię i boisko sportowe.
W 1936 r. połączono Korpusy 2 i 3 w jeden Korpus Kadetów nr 2 z siedzibą w Rawiczu. Do września 1939 roku ukończyło go 706 kadetów. 1 września tego roku w Korpusie uczyło się 500 kadetów. Jego komendantami byli kolejno: ppłk Marian Merkisz (1926), mjr/ppłk piech. Konstanty Czachowski[a] (VII 1928 - IX 1930), ppłk kaw. st. spocz. Edward Wilczyński (1930 - 1933) oraz ppłk piech. Włodzimierz Kowalski (VI 1933 - IX 1939).
Źródła: Wikipedia, https://muzeum.rawicz.pl/index.php/raviciana/artykuly/100-21-maja-dzien-kadeta
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.