W wielu kulturach pocałunek służy wyrażaniu uczuć. Można go traktować jako gest szacunku, dotyczącego wszystkich ludzi, np. dzieci całują rodziców i rodzice dzieci, całuje się osoby starsze i z rodziny. Pocałunek jest także wyrazem i potwierdzeniem czułości oraz miłości.
- Temat pocałunku jest bardzo popularny w sztuce, zarówno w malarstwie, grafice, fotografii czy filmie - mówiła Helena Szczypko. - Artyści tworzyli prace w różnych technikach, wyrażając zróżnicowane emocje i uczucia. Niektóre dzieła stały się ikonami popkultury, spotkać je można na przedmiotach użytkowych, jak na przykład poduszkach, portfelach, t-shirtach, czy nawet skarpetkach.
Helena Szczypko omówiła dziesięć najbardziej znanych i prac z różnych dziedzin sztuki, przedstawiając ich autorów i ciekawostki biograficzne.
- Za najpiękniejszy pocałunek w historii kina uchodzi scena, gdy Scarlett O’Hara całuje się z Rhettem Butlerem (Vivien Leigh i Clark Gable) w filmie „Przeminęło z wiatrem” - podkreśliła Helena Szczypko.
O poprzednim spotkaniu „Klubu miłośników sztuki”, którego temat brzmiał „Czy bielizna może być sztuką?”, można przeczytać TUTAJ
Komentarze (0)