reklama

Helena Szczypko w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu. „W bieliźnie po sztukę, czyli czy bielizna może być sztuką?”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Helena Szczypko w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu. „W bieliźnie po sztukę, czyli czy bielizna może być sztuką?” - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
26
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu odbyło się kolejne spotkanie w Klubie Miłośników Sztuki. Tym razem Helena Szczypko zmierzyła się z tematem „W bieliźnie po sztukę, czyli czy bielizna może być sztuką?”
reklama

Na początku spotkania Helena Szczypko naświetliła dość kontrowersyjny, czasem wstydliwy temat bielizny.

- Bielizna poza ochroną wewnętrznych warstw ubrania przed zabrudzeniem, jest noszona również z uwagi na ciepło, komfort i higienę - mówiła. - Manifestuje z jednej strony skromność, a z drugiej erotyzm. Na bieliznę męską składały się kalesony, noszone już od wczesnego średniowiecza, a obecnie zastępowane są slipami lub bokserkami. Kobiety nosiły majtki, w zależności od wieku i mody różnej długości i z różnego materiału oraz halki. Aktualnie do bielizny damskiej zalicza się również pończochy i biustonosze. Spora część bielizny kobiecej służyła formowaniu sylwetki, jak na przykład: gorset czy krynolina.

reklama

Helena Szczypko przytoczyła wiele ciekawostek związanych z ewolucją bielizny, jej użytkowaniem i przeznaczeniem, mówiąc między innymi o pasach cnoty i strojach plażowych. Uczestnicy spotkania usłyszeli, że wartość najdroższego biustonosza na świecie, wykonanego z kryształków, szacuje się na 2 miliony dolarów. Niecodzienną informacją była wiadomość, że w średniowieczu bieliznę bez prania noszono do momentu jej całkowitego zniszczenia. Czasem był to okres ponad 10 lat.

Jak zwykle prelekcja Heleny Szczypko zobrazowana była przezroczami. Zobaczyć można było również obraz „Noga i pończocha” oraz rysunki jej autorstwa.

Swoistym żartem była prezentacja instalacji wykonanej na ASP we Wrocławiu, czyli „męski członek w wełnianej czapeczce”.

reklama

Comiesięczne cykle spotkań w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu, w klubach Miłośników Sztuki (prowadząca Helena Szczypko) i Podróżnik (prelegentka Izabela Seifert) cieszą się coraz większą popularnością. Mała salka, gdzie się odbywają, pęka w szwach.

Poprzednie spotkanie, w grudniu ubiegłego roku, poświęcone było starożytnej modzie. Można o tym przeczytać TUTAJ

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Rawicza, gminy i powiatu rawickiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Rawiczu. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama