reklama

Niedziela Palmowa, Wielki Tydzień i co dalej? Kontakt z rodziną to zagrożenie?

Opublikowano:
Autor:

Niedziela Palmowa, Wielki Tydzień i co dalej? Kontakt z rodziną to zagrożenie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Atmosfera tegorocznych Świąt Wielkanocnych nie będzie przypominała żadnej z tych dotychczasowych. Rząd wprowadził duże ograniczenia. Obowiązuje chociażby zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań, w których uczestniczyć będzie powyżej 2 osób.

A co z wyjazdami na Wielkanoc do innego miasta, do bliskich? Czy taką podróż prywatnym samochodem rząd przynajmniej dopuszcza? Rząd jednoznacznie rekomenduje, aby podczas tegorocznych świąt zrezygnować z podróży i pozostać w domach.

Dziś Niedziela Palmowa, inaczej zwana Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres dla chrześcijan w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Obostrzenia związane z zakazem wszelkich zgromadzeń bardzo ograniczają radosny charakter uroczystości
Nie będzie procesji do kościoła w Niedzielę Palmową. Nie będzie też święcenia palm w kościołach, zgodnie z dekretem wielu arcybiskupów metropolitów w Polce.

Wirtualna procesja - #palma

Kościół apeluje do wiernych, aby jednak nie rezygnowali z przygotowania wielkanocnych palm, jak co roku. Rzecznik Episkopatu Polski - ks. Paweł Rytel-Andrianik zaznacza, że palmy przypominają, opisany w Ewangeliach, uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, ale są też zapowiedzią jego męki i zmartwychwstania. Sam proponuje stworzenie "wirtualnej procesji palmowej". Zdjęcia palm mają być publikowane w mediach społecznościowych. Ma w tym pomóc hasztag w mediach społecznościowych #Palma. Proponuje, by do fotografii dołączyć cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu ma powstać "wirtualna procesja z palmami, która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych".

– Uczestnicząc w akcji będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę - zaznacza ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zachęca, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach mszy św. i nabożeństw „Gorzkich Żali", 


Wytyczne arcybiskupów

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Arcybiskupi wydali w swoich archidiecezjach wytyczne związane z obchodzeniem tego okresu Świąt Wielkanocnych.

Według dekretu Metropolity Poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, podczas liturgii Świętego Triduum Paschalnego należy przestrzegać następujących zasad:

- podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej należy opuścić obrzęd obmycia nóg (mandatum);
- w Wielki Piątek w modlitwie powszechnej ma zostać dołączone wezwanie w związku z panującą sytuacją epidemii;
- cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego;

Arcybiskup zaleca urządzenie Grobu Pańskiego w parafiach, aby umożliwić poszczególnym wiernym indywidualną modlitwę, należy też podtrzymać zwyczaj tzw. „ciemnicy”.

W użyciu powinno być wówczas boczne wejście do kościoła. Metropolita poznański podkreśla, iż należy dołożyć starań, by w świątyni nie przebywało jednocześnie więcej niż 5 osób.

Metropolita poznański sugeruje rezygnację z używania pokropień, nie będzie sprawowania sakramentu chrztu. Przyrzeczenia chrzcielne zostaną odnowione bez obrzędu pokropienia wiernych. W swoich wytycznych arcybiskup Gądecki zalecił kapłanom, aby zamiast procesji rezurekcyjnej, na zakończenie liturgii udzielili błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem przed bramą kościoła.

Bez „święconki”

W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Arcybiskupi zalecają błogosławieństwo posiłku przed śniadaniem wielkanocnym, którego może dokonać ojciec, matka bądź inny członek rodziny. Tekst obrzędu ma być dostępny na stronie internetowej właściwej parafii.

Zrezygnować z podróży

Wielkanoc to dla Polaków przeżycie religijne, duchowe, a także okres rodzinnych spotkań, a co za tym idzie czas podróży między miejscowościami. W okresie stanu epidemii rząd rekomenduje, aby w te święta zrezygnować z podróży i pozostać w domach.

- Powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się. To jest poważny problem i poważne wyzwanie dla Polaków. Ale staramy się chronić nie tylko zdrowie, ale i życie ludzkie - mówił dziś podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zauważył, że intensywny kontakt z najbliższymi przy świątecznym stole, jest w tym roku, w trudnym okresie epidemii, ogromnym zagrożeniem.

- Warto się zastanowić. To są święta nowego życia i oby takie były. I postarajmy się, aby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeśli zintensyfikujemy kontakty międzyludzkie - powiedział minister.

W najbliższym tygodniu zapadną decyzje rządu, związane z przedłużeniem aktualnych restrykcji dotyczących przemieszczania się.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  
Redakcja

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE