reklama

Od kamienia poprzez tabliczki gliniane i papirus do papieru

Opublikowano:
Autor:

Od kamienia poprzez tabliczki gliniane i papirus do papieru - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW okresie międzywojennym w Rawiczu uruchomiono pierwszą w Polsce fabrykę papieru falistego i kartonów. Produkowała również pudełka na szkło, perfumy i cygara, a także opakowania ozdobne. 
reklama

Podstawowym produktem wyjściowym była papa falista. Więcej o tym zakładzie przemysłowym można przeczytać  TUTAJ

Na czym zapisywano informacje przed wynalezieniem papieru

Od zarania ludzkości poszukiwano materiału, na którym można było zapisane informacje przekazywać i przechowywać. W wielu starożytnych kulturach jako nośniki informacji służyły: kamień, metal, drewno, tabliczki z wosku i gliny. Te materiały były ciągle zastępowane takimi, które można było zginać, które były tańsze w produkcji, łatwiejsze do transportu.

reklama

Najbardziej znanymi bezpośrednimi poprzednikami papieru są papirus i pergamin. Również za poprzedników papieru można uważać tapę, amatl i huun.

Materiałem wyjściowym do produkcji papirusu była cibora papirusowa, do pergaminu skóry cielęce, owcze i kozie. Tapa to polinezyjski materiał zrobiony z kory różnych drzew, przede wszystkim z rodziny morwowatych. Amatl (amate) to również produkt z kory. Aztekowie do jego wytwarzania używali wewnętrznej części kory dziko rosnących figowców. W języku azteckim oznacza zarówno figowiec jak i „papier”. Huun był to materiał podobnie jak tapa z ubijanej kory, który został wynaleziony przez Majów. Służył jako nośnik pisma dla świętego kalendarza, przepowiedni, historycznych rysunków i procedur medycznych. Papirus, tapa, amatl i huun - wszystkie pochodzenia roślinnego - często są określane jako pseudopapiery), różnią się od papieru przede wszystkim techniką wytwarzania.

reklama

Krotka historia wynalezienia papieru

Papier jest jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości. Jego historia wg badań archeologicznych sięga aż 8 wieku p.n.e. Jednak oficjalnie prototyp dzisiejszego papieru przypisuje się jednemu z członków dworu cesarza chińskiego, kiedy po eksperymentach z wieloma materiałami stworzył pierwszy papier czerpany z użyciem lnianych i jedwabnych szmat (ok. 105 rok n.e. )

Słowo papier pochodzi z języka greckiego od słowa papyros (papirus), to swego rodzaju przodek papieru. Znany był w starożytnym Egipcie już w III w. p.n.e. i wytwarzany z układanych i prasowanych poprzecznie łodyg trzciny papirusowej, suszonych następnie na słońcu i zapisywanych hieroglifami. W innych regionach świata papier pojawił się wieki później.

reklama

Około X wieku powstały pierwsze rękopisy a w XII i XIII wieku zakładano pierwsze papiernie na terenach Europy, w Polsce - w XV wieku m.in. w Dusznikach Zdrój, gdzie do dziś działa imponujące Muzeum Papiernictwa Czerpanie papieru w tej miejscowości zapoczątkowano przed 1562 r. Znajdujący się tam młyn papierniczy jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki ww skali świata, a w 2011 r. uzyskał status Pomnika Historii.

W Polsce obecnie działa blisko 100 firm papierniczych produkujących papiery i papierowe opakowania. Największe kombinaty celulozowo-papiernicze znajdują się w Świeciu, Ostrołęce i Kwidzynie. Ponadto duże papiernie działają w Ciechanowie, Kluczach k. Częstochowy, Kostrzynie, Krapkowicach, Piechowicach, Poznaniu.

reklama

Ciekawostki związane z papierem

  • Najstarsze zachowane zabytki piśmiennictwa na papirusie pochodzą z trzeciego tysiąclecia p.n.e. a ściślej z ok. 2400 r. p.n.e., prawdopodobnie wtedy już był powszechnie używany jako nośnik tekstu (być może także jako potrawa)

  • Służący nam na co dzień papier, wynaleziono ponad 1.900 lat temu. Zaczęto go wyrabiać w Chinach ok. 105 r.n.e., a za jego wynalazcę uznaje się Caj Luna.

  • Chińczycy zaczęli używać papieru toaletowego już w VI wieku. Dla porównania, cywilizacja zachodnia stworzyła pierwszy fabryczny papier toaletowy dopiero w 1857 roku (w USA).

  • Niektóre z dawnych zastosowań papieru mogą zaskakiwać. Chińczycy używali tego materiału m.in. do produkcji... zbroi. Łuski takiego pancerza powstawały z wielokrotnie złożonych arkuszy nasączanych żywicą.

  • pierwsze w dziejach ludzkości arkusze papieru powstały z włókien pozyskiwanych z morwy oraz szmat, starych sieci rybackich i sznurów

  • w Europie pierwsze papiernie założyli na południu Włoch i Hiszpanii Arabowie w X - XI wieku

  • pierwsza polska papiernia powstała w 1491 r. w Prądniku Czerwonym (dziś dzielnica Krakowa)

  • istnieje ponad 60 rodzajów papieru

  • gazeta rozkłada się około 6 miesięcy

  • makulaturę można przetworzyć aż 7 razy

  • pierwsze książki tzw. rękopiśmienne powstawały prawie wyłącznie na pergaminie

  • w USA 26 sierpnia obchodzony jest Dzień Papieru Toaletowego

  • światowa produkcja papieru wynosi rocznie ponad 300 mln ton , uzyskanie tak ogromnych ilości papieru bez recyclingu ( zbiórki i przetworzenia) byłoby niemożliwe

  • ze zużytego papieru mogą powstać m. innymi : książki , gazety , wytłaczanki , filtry do kawy , papier pakowy , opakowania tekturowe, papier toaletowy , bloki rysunkowe , chusteczki higieniczne.

  • zebranie 1 tony makulatury chroni przed ścięciem 17 drzew

  • 30 - 40 % odpadów komunalnych to papier, a 50% to odpady biurowe.

  • Wyprodukowanie jednej papierowej torby pochłania dwa razy więcej energii niż wyprodukowanie torby plastikowej.

  • Prawie połowa (42%) światowej wycinki drewna przeznaczona jest do produkcji papieru.

  • Średnio równowartość 3 drzew w odpadach papierowych wyrzuca każde gospodarstwo domowe rocznie.

  • Przy recyklingu jednej tylko tony papieru oszczędzamy: 20 drzew, 20 tysięcy litrów wody i 30 kg zanieczyszczeń powietrza.

  • 420 000 000 ton - tyle wynosi globalna, roczna produkcja papieru i tektury.

  • Wyprodukowanie kilograma papieru wymaga ścięcia drzewa o wadze 2-3 razy większej.

  • Każdy człowiek na Ziemi wykorzystuje co godzinę dwie kartki papieru.

  • Do wyprodukowania jednego arkusza papieru A4 potrzeba 10 litrów wody.

  • W Polsce wystawianych jest rocznie 1,5 miliarda faktur papierowych, co oznacza wycinkę około 255 tysięcy drzew i zużycie 120 tysięcy MWh energii elektrycznej oraz ok. 6,6 miliardów litrów wody. Średnia emisja dwutlenku węgla w procesie produkcji i przesyłania jednej papierowej faktury wynosi 50 g, natomiast faktury elektronicznej zaledwie 5g.

  •  

     

    reklama
    WRÓĆ DO ARTYKUŁU
    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama