reklama

Już nie istnieją - fabryka tabaki i papiernia w Rawiczu, kiedyś największa w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Już nie istnieją - fabryka tabaki i papiernia w Rawiczu, kiedyś największa w Polsce - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaNiewiele osób zapewne wie, że w okresie międzywojennym w Rawiczu działała największa w Polsce fabryka papieru. Produkowała kartony, pudełka na szkło, perfumy i cygara, a także opakowania ozdobne.     
reklama

W 2011 roku zakończyła się budowa rawickiego kompleksu usługowo-mieszkalnego Papiernia Park, przy ul. Królowej Jadwigi. Nazwa nie jest przypadkowa - nawiązuje do historii tego miejsca.

Od produkcji tabaki do papierni w Rawiczu 

Jak czytamy w „Orędowniku Rawickim” z marca 1938 r., przy dzisiejszej ul. Królowej Jadwigi w 1872 r. postawiono fabrykę tabaki. Wpasowano ją w kwadrat między obecnymi Wałami Jarosława Dąbrowskiego i ulicami Królowej Jadwigi oraz 3 Maja. Według źródeł historycznych, zajmowała 2,5 hektara.

Po kilku latach ówczesny właściciel przedsiębiorstwa - Willi Braun, obok niej założył wytwórnię skrzyń patentowych, która zatrudniała 20 pracowników.

reklama

Na przełomie XIX i XX wieku fabrykę kupił Niemiec Otto Loechel i w 1902 r. - obok tabaki - zaczął produkować tekturę falistą. Po raz kolejny zmieniła właściciela po I wojnie światowej. Wówczas biznes przejął Jan Porałła z Górnego Śląska, który na fabrykę wymienił swoją posiadłość na terenie Niemiec z dotychczasowym właścicielem Otto Loechelem.

„W taki to sposób zaistniała pierwsza polska fabryka tego rodzaju w odbudowanej Polsce. Nowa sytuacja zmieniła również nastawienie fabryki, opartej dotąd wyłącznie na zapleczu niemieckim, trzeba było bowiem szukać odbiorców na terenie polskim, a także wymienić dotychczasowy niemiecki personel techniczny i handlowy na polski. Było to zadanie niełatwe, które jednak z biegiem czasu zostało osiągnięte” - pisał „Orędownik Rawicki”.

reklama

Rawickie przedsiębiorstwo stało się największą tego typu papiernią w Polsce. W 1923 r. zaniechano produkcji tabaki, całą uwagę skupiając na wytwarzaniu tektury falistej.   

W Rawiczu powstała pierwsza polska papiernia i największa w kraju 

Okres najdynamiczniejszego rozkwitu przemysłu papierniczego w Rawiczu przypadł jednak na lata po odzyskaniu niepodległości, gdy fabryka trafiła w ręce Franciszka Durczewskiego (od 1927 r., ale sądowy zapis własności pochodzi z 1931 r.), byłego dyrektora majątku księżnej Druckiej-Lubeckiej w Dłoni. Została wtedy wybudowana nowa hala produkcyjna z górnym oświetleniem. Nosiła oficjalną nazwę Pierwsza Polska Fabryka Papieru Falistego i Kartonów i - jak się wówczas reklamowała - jej specjalnością był „masowy wyrób tektury falistej i kartonów z papierów falistych i z tektury twardej”. Produkowała też m.in. pudełka na szkło, perfumy i cygara oraz opakowania ozdobne. W latach 1928-1931 fabryka zatrudniała aż 200 osób.

reklama

Po II wojnie światowej fabryka została upaństwowiona - w 1949 r. przejęły ją Poznańskie Zakłady Papiernicze. Działała do lat 90-tych, kiedy kupiła ją firma Rawibox, która na początku lat 2000 przeniosła się do nowej siedziby, przy ul. Podmiejskiej. Od tej pory zabudowania byłej papierni stały niewykorzystane i stopniowo popadały w ruinę.

Nowe życie dawnej papierni w Rawiczu

W 2008 r. nowy inwestor - firma z Rawicza - część niszczejącego kompleksu zburzył, resztę - pod nadzorem konserwatora zabytków - odnowił i zaadaptował na mieszkania, przychodnie i lokale usługowe. Od ulicy 3 Maja wybudowano kamienice, których ściany frontowe nawiązują wyglądem do budynków z początku dwudziestego stulecia. Obecnie całość tworzy kompleks o nazwie „Papiernia Park”.

reklama

Jeśli nie oglądałeś, zobacz koniecznie nasz cykl KRONIKI WIĘZIENNE. Kliknij TUTAJ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama