Spotkania są poświęcone muzycznym obrazom miast, utworom i kompozytorom związanym z czołowymi ośrodkami muzycznymi świata. Pierwsze spotkanie odbyło się we wrześniu - „Na falach pięciolinii - muzyczna podróż po Wenecji". Mowa była o utworach poświęconych temu miastu i tworzącym tam kompozytorom tworzących, na czele z Antoniem Vivaldim.
W Paryżu, jak podkreślił Andrzej Wątorski, wszędzie rozbrzmiewa muzyka. Pod wieżą Eiffela, przed katedrą Notre Dame, na placu Bastylii, przed Luwrem, a nawet w metrze. Wielokrotnie Paryż był bohaterem oper, operetek, musicali, filmów muzycznych i piosenek.
Andrzej Wątorski muzyczną podróż po Paryżu rozpoczął od średniowiecza, gdy stolica Francji była centrum rodzącej się „nowoczesnej” kompozycji i instrumentacji, a zakończył piosenką w wykonaniu Edith Piaf „Pod niebem Paryża”. Nie zabrakło odniesień do oper i operetek, których akcja dzieje się w Paryżu, a także sylwetek kompozytorów powiązanych z tym miastem, m.in. Haydna i Mozarta.
Prelekcja ilustrowana była przezroczami, na których zobaczyć można było paryskie zabytki (niektóre już nieistniejące) i architekturę oraz filmowymi fragmentami.
Poprzedni cykl prelekcji Andrzeja Wątorskiego nosił nazwę „Nuty na ekranie - Dzieje kina muzycznego”. O wykładzie „Hipisi, naziści i kapitaliści” (filmy muzyczne lat 70. i 80) można przeczytać TUTAJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.