Dziś w południe (19 listopada 2023 r.) odbyła się uroczysta msza święta. Przewodniczył jej ks. Jan Glapiak - biskup pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej. Dziękczynna Eucharystia - z okazji 100. rocznicy powstania Chóru św. Wojciecha - została odprawiana za żyjących i zmarłych chórzystów.
Po zakończeniu mszy św. przyszedł czas na pierwsze gratulacje i życzenia, m.in. od burmistrza Grzegorza Kubika oraz duchownych. Z kolei, Marek Przybylski - przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Rawicz - poinformował, że chór został uhonorowany statuetką Niedźwiedzia i tytułem "Zasłużony dla gminy Rawicz".
VI Przegląd Chórów "Cecyliada" w Rawiczu
Trzy godziny później rozpoczęła się "Cecyliada". W tej muzycznej "podróży" przez ponad dwie godziny wystąpiło osiem zespołów z Wielkopolski i Dolnego Śląska. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali się: Chór Męski im. Karola Kurpińskiego z Sarnowy z dyrygentem Jerzym Dudkiem, Liturgiczny Zespół Śpiewaczy im. ks. Wacława Gieburowskiego w Krobi z dyrygentem Czesławem Piotrowiakiem, Chór Miriam z Rawicza z dyrygentem Grażyną Neumann, Chór Arion z Rawicza z dyrygentem Adamem Krencem, Chór Magnicat ze Żmigrodu z dyrygentem Agnieszką Kret, Chór Santa Trinitas z Osiecznej z dyrygentem Paulą Juskowiak, Chór Cantate Deo z Powidzka z dyrygentem Maciejem Matusiakiem oraz "gospodarze" - Chór św. Wojciecha z dyrygentem Przemysławem Klimą. Wśród gospodarzy wydarzenia najmłodszy śpiewak ma 2 lata, a najstarszy - 80.
100-lecie Chóru św. Wojciecha z Rawicza
Wszystkie występy były nagradzane gromkimi brawami, ale nie tylko. Na ręce dyrygentów poszczególnych chórów powędrowały pamiątki od organizatorów wydarzenia w farze.W związku z jubileuszem, w rawickiej farze pojawili się dwaj poprzedni dyryrenci. Byli to: Piotr Popielas i Tomasz Garbaliński. Im także podziękowano za lata współpracy. Z kolei, ks. kan. Wojciech Prostak przypomniał, że w tym roku 25-lecie opieki duchowej nad chórem sprawuje ks. prałat Józef Podemski.
Wsparcie przy koncercie udzieliły gmina Rawicz oraz powiat rawicki. Samorządowcy pojawili się w trakcie wydarzenia. Im, Muzeum Ziemi Rawickiej, Domowi Kultury w Rawiczu, zakładowi karnemu, a także firmom, osobom prywatnym oraz rodzinom podziękowali przedstawiciele chóru.
- Niech będą mottem moich życzeń słowa, które dzisiaj padły podczas mszy świętej - słowa św. Augustyna: "Kto śpiewa, modli się dwa razy". Myślę, że tak właśnie jest. Dajecie państwo swoim śpiewem piękny dowód swojej wiary. Za tą działalność, piękną historię, którą tworzycie od 100 lat, chciałbym w imieniu społeczności powiatu rawickiego bardzo podziękować - mówił Adam Sperzyński.
Starosta rawicki oraz goście z powiatu trzebnickiego - w imieniu tamtejszego starosty, Małgorzaty Matusiak - wręczyli gospodarzom wydarzenia pamiątki.