reklama
reklama

Ciekawostki architektoniczne Rawicza. Daty budowy kamienic na fasadach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Na niektórych rawickich kamienicach, na fasadzie lub szczycie, umieszczono daty ich budowy. W czasie remontów budynki te zupełnie zmieniły swoje oblicze, ale często, chociaż nie zawsze, zachowały pierwotną bryłę architektoniczną. Daty znajdujące się na ich fasadach to często jedyny ślad pozwalający określić wiek rawickich kamienic.
reklama

Najstarsze rawickie, murowane budynki pochodzą z XVIII wieku, ale większość z przełomu XIX i XX stulecia. Czasem ich wiek można poznać po rodzaju cegieł wykorzystanych do budowy, czego przykładem jest dom kultury, poczta, I LO, rzeźnia czy kościół pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania N.M.P. Świetnie zachowane cegły pochodzą z cegielni w Dębnie Polskim. Budowle te od razu z dużym prawdopodobieństwem można datować na początek XX wieku.

Daty budowy kamienic mają różną formę, od prostych cyfr po ozdobne liternictwo z dodatkowymi zdobieniami, jak np. kartusz (ratusz). Czasem obok daty umieszczano inicjały właścicieli budynków. W niektórych przypadkach pojawiają się także litery A.D., będące skrótem od łacińskiego Anno Domini, czyli rok Pański. 

Daty budowy budynków znajdują się również na dość licznych rawickich wiatrowskazach. Więcej o nich można przeczytać TUTAJ.

Czasem daty na fasadach budynków są mylące, mówią bowiem nie o budowie danej kamienicy, a o jej gruntownym remoncie. Takim przykładem jest probostwo parafii Chrystusa Króla i Zwiastowania N.M.P.

Źródła: przyjaciele.rawicza.pl, Janusz Hamielec „Wędrując po Rawiczu”, Henryk Pawłowski „Rawicz. Przewodnik staromiejski”, polskaniezwykła.pl

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama