Najstarsze rawickie, murowane budynki pochodzą z XVIII wieku, ale większość z przełomu XIX i XX stulecia. Czasem ich wiek można poznać po rodzaju cegieł wykorzystanych do budowy, czego przykładem jest dom kultury, poczta, I LO, rzeźnia czy kościół pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania N.M.P. Świetnie zachowane cegły pochodzą z cegielni w Dębnie Polskim. Budowle te od razu z dużym prawdopodobieństwem można datować na początek XX wieku.
Daty budowy kamienic mają różną formę, od prostych cyfr po ozdobne liternictwo z dodatkowymi zdobieniami, jak np. kartusz (ratusz). Czasem obok daty umieszczano inicjały właścicieli budynków. W niektórych przypadkach pojawiają się także litery A.D., będące skrótem od łacińskiego Anno Domini, czyli rok Pański.
Daty budowy budynków znajdują się również na dość licznych rawickich wiatrowskazach. Więcej o nich można przeczytać TUTAJ.
Czasem daty na fasadach budynków są mylące, mówią bowiem nie o budowie danej kamienicy, a o jej gruntownym remoncie. Takim przykładem jest probostwo parafii Chrystusa Króla i Zwiastowania N.M.P.
Źródła: przyjaciele.rawicza.pl, Janusz Hamielec „Wędrując po Rawiczu”, Henryk Pawłowski „Rawicz. Przewodnik staromiejski”, polskaniezwykła.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.