reklama

Polowanie na tygrysa, który pojawił się w łazience

Opublikowano:
Autor:

Polowanie na tygrysa, który pojawił się w łazience - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaDziałająca przy domu kultury pod kierunkiem Sylwestra Różyckiego Grupa Teatralna Decem Toys w sali widowiskowej rawickiego domu kultury wystąpiła w spektaklu „Męczeństwo Piotra Oheya”. Przedstawienie jest adaptacją dramatu Sławomira Mrożka, a dokonał jej Sylwester Różycki, który również reżyserował spektakl.
reklama

 

Sztuka osadzona w końcówce lat 50. XX wieku, to charakterystyczna dla autora surrealistyczna groteska. Dramat otrzymał drugą nagrodę w konkursie na najlepszy scenariusz dla Teatru Telewizji w 1959 r.

W mieszkaniu tytułowego bohatera pojawia się tygrys ludojad, co prowadzi do absurdalnych sytuacji. Dom Oheyów zaczynają odwiedzać nietypowi goście: Urzędnik, który potwierdza rzekomą obecność tygrysa, Poborca, który informuje o konieczności płacenia podatku za tygrysa, a także Naukowiec, który urządza kwaterę w pokoju córki państwa Oheyów, by prowadzić naukowe obserwacje tygrysa. Kolejnymi gośćmi są Treser z grupy cyrkowej, chcący zorganizować w mieszkaniu przedstawienie, Sekretarz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który wykorzystując fakt obecności tygrysa, w imię dobrych stosunków z Indiami chce urządzić dla pewnego Maharadży polowanie. Pojawia się też Stary Myśliwy, który chce upolować tygrysa i twierdzi, że przebywając na Syberii zaprawił się w tym fachu. Całość dramatu pełna jest aluzji do ówczesnej rzeczywistości, pokazanej jakby w krzywym zwierciadle obrazującym nonsens władzy i ogłupiałych ideologią ludzi. Momentami odnosiło się wrażenie, że przez te 60 lat, które minęły od napisania sztuki, nic się nie zmieniło.

reklama

Spektakl był znakomicie wyreżyserowany i brawurowo zagrany. Takiej inscenizacji nie powstydziłby się żaden zawodowy teatr. Scena strasznego snu Piotra Oheya, którym pojawiają się pierwotne duchy, to jest po prostu majstersztyk! Gra świateł, rewelacyjne kostiumy i maski, przenoszą widzów w zupełnie inną rzeczywistość, jednocześnie przerażającą i budzącą grozę, a z drugiej strony niezwykle malarską, piękną wizualnie.

Po przedstawieniu, wiceburmistrz Paweł Szybaj, pogratulował Sylwestrowi Różyckiemu oraz całemu zespołowi dotychczasowych osiągnięć i wręczył upominki.

- Pracy całej grupy i jej wyników nie można przecenić - podkreślił. - Każde przedstawienie na długo pozostaje w pamięci, czekamy na następne, na więcej!

reklama

Aktorów i reżysera publiczność nagrodziła długą owacją na stojąco. Drugi spektakl odbędzie się dzisiaj o godz. 19.00. Kto nie był wczoraj, ma jeszcze szansę zobaczyć to rewelacyjne przestawienie. Naprawdę warto! Wstęp wolny.

 

 

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama