- Zbliża się majówka, co tradycyjnie łączy się z kilkudniowym, często wyjazdowym wypoczynkiem - mówiła Izabela Seifert. - Warto pojechać na Ponidzie, to bardzo urokliwy region, zarówno przyrodniczo, jak i architektonicznie. Występują tu wzniesienia z okresu miocenu, zbudowane głównie ze skał gipsowych, spotykane są wąwozy, podmokłe łąki, torfowiska i stawy rybne. Latem, na polach opodal Winiar Dolnych, można poczuć się jak w Prowansji, gdyż od lat uprawiana tam jest lawenda.
Trasa wyprawy prowadziła od Buska Zdrój, przez Zalipie, Tarnów, Wiśnicz, Dębno, do Kielc, gdzie głównym celem była wizyta w Kieleckim Teatrze Tańca. Jak zwykle Izabela Seifert bardzo ciekawie opowiadała o zamkach i kościołach, czy architekturze miast, łącząc to z historycznymi ciekawostkami.
Największe zainteresowanie wzbudziły ornamentowe ozdoby, malowane na chatach w Zalipiu i Mauzoleum generała Józefa Bema, niecodzienny grobowiec zlokalizowany w Parku Strzeleckim w Tarnowie.
O poprzednim, marcowym spotkaniu w Klubie „Podróżnik”, które przebiegało pod hasłem „Lawendowa wyspa”, a celem wyprawy była Chorwacja i Czarnogóra, można przeczytać TUTAJ
Ponidzie - region położony w województwie świętokrzyskim na terenie Niecki Nidziańskiej, nad środkową i dolną Nidą, od Chęcin po Nowy Korczyn. Na terenie Ponidzia umiejscowione są trzy parki krajobrazowe: Nadnidziański, Szaniecki i Kozubowski. W rezerwatach przyrody Przęślin, Skorocice, Krzyżanowice, Skotniki Górne, Winiary Zagojskie, Góry Wschodnie, Grabowiec i Skowronno występują relikty roślinności stepowej. Roślinnym symbolem Ponidzia jest miłek wiosenny, za architektoniczny uznaje się kolegiatę wiślicką.
Źródło: Wiklipedia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.