reklama

Spotkanie Klubu Podróżnik w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Spotkanie Klubu Podróżnik w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
50
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Podróżnik, pod hasłem „Lawendowa wyspa”. Tym razem prowadząca Izabela Seifert zabrała słuchaczy na pasjonującą wyprawę po Chorwacji i Czarnogórze.
reklama

Trasa podróży wiodła przez Chorwację (Park Narodowy Pitvickie Jeziora, Hvar, Stari Grad, Korcula) do Czarnogóry (Stari Bar, Klasztor Ostrog, Klasztor Moraća, Wąwóz i most na rzece Tara).

Tytułowa „Lawendowa wyspa ”, to chorwacki Hvar, z miastem o tej samej nazwie. Wyspa słynęła kiedyś z uprawy lawendy, przysparzając jej mieszkańcom znacznych dochodów. Głównym produktem był poszukiwany w całej Europie, nawet na innych kontynentach, olejek lawendowy. Obecnie jest to szczątkowa produkcja.

- Niezapomniane wrażenie wywarł na mnie kompleks Jezior Plitwickich, które tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo jezior, Górnych i Dolnych - opowiadała Izabela Seifert. - Zasilane są systemem wód powierzchniowych i podziemnych, a oddzielone od siebie groblami, na których tworzą się wodospady. Jest ich ponad 90. Długość wszystkich jezior wynosi łącznie 8,2 km, a ich łączna powierzchnia ok. 200 hektarów. Największym z nich jest jezioro Kozjak: ma powierzchnię 80 hektarów i jest głębokie na 49,5 m. Potok Plitvica, dopływający po powierzchni otaczającej Plitwickie Jeziora wierzchowiny w rejon najniższego z jezior, spada w głąb doliny wysokim na 78 m Wielkim Wodospadem. Jest to największy wodospad Chorwacji. Różnica wysokości pomiędzy taflą pierwszego jeziora, a początkiem rzeki Korany wynosi 156 m. Na terenie parku znajdują się również jaskinie. Największe z nich to Supljara o długości 70 metrów i Golubinjaca o długości 160 metrów - opowiadała Izabela Seifert.

reklama

Zarówno Chorwacja jak i Czarnogóra, to górzyste kraje, z zabytkową, pieczołowicie restaurowaną, ciekawą i urokliwą zabudową. W miastach dominują wąskie uliczki z zachowanymi niekiedy średniowiecznymi budynkami mieszkalnymi, użyteczności publicznej czy o przeznaczeniu obronnym. Niekiedy wysoko w górach zobaczyć można niewielkie klasztory, które często stanowiły miejsca oporu wobec najeźdźców, głównie Turków.

- Jedną z największych atrakcji Czarnogóry jest wąwóz i most na rzece Tara - mówiła Izabela Seifert. - To najdłuższa rzeka w Czarnogórze, ma 144 km. Tworzy, płynąc wąską i głęboką doliną, przełom. Kanion rzeki Tary jest najgłębszą w Europie i jedną z najgłębszych na świecie formacji tego typu (m.in. po kanionach Cotahuasi i Colca w Peru oraz Wielkim Kanionie Kolorado w USA). Długość przełomu to 78 km, a głębokość dochodzi do 1300 m. Most na tej rzece jest ażurowej konstrukcji i długości 366 m, ma pięć przęseł, najdłuższe z nich ma 116 m długości. Wznosi się na wysokość 168 -172 m nad dnem doliny Tary. Ciekawostką jest fakt, że kręcono tutaj film „Komandosi z Navarony”.

reklama

O poprzednim spotkaniu w Klubie Podróżnik, które było opowieścią o Andaluzji, można przeczytać TUTAJ.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo