reklama

Tygiel narodów, meczety, synagogi i flamenco. Izabela Seifert o Andaluzji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tygiel narodów, meczety, synagogi i flamenco. Izabela Seifert o Andaluzji - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
35
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Podróżnik”. Tym razem przebiegało pod hasłem „Trasa w rytmie flamenco”, a gościem była Izabela Seifert.
reklama

Izabela Seifert opowiadała o Andaluzji, jednym z najpiękniejszych regionów Hiszpanii, skupiając się głównie na dwóch miastach: Kordobie i Granadzie. Podkreśliła i uwypukliła arabskie, żydowskie i katolickie wpływy na kulturę i architekturę tych miejsc.

- Mezquita w Kordobie należy do najwspanialszych śladów arabskiej bytności na Półwyspie Iberyjskim. Jest też unikatowym świadectwem współistnienia na tych terenach, choć nie zawsze pokojowego, dwóch wielkich kultur: chrześcijaństwa oraz islamu - mówiła. - Od konsekracji w XIII wieku Mezquita nieprzerwanie pełni funkcję aktywnego kościoła katolickiego - obecnie jej oficjalna nazwa to Meczet-Katedra w Kordobie. Zabytek znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

reklama

Izabela Seifert bardzo ciekanie i obszernie opowiadała również o warownym zespole pałacowym w Granadzie. To perła architektury, zbudowana w latach 1232 - 1273 i rozbudowywana do XIV wieku. Alhambra była twierdzą mauretańskich kalifów. W 1984 r. Twierdza Alhambra została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Alhambra była ostatnim punktem oparcia Arabów w Hiszpanii.

- Do 1492 r., w którym została zdobyta przez wojska chrześcijańskie, była siedzibą emirów Grenady. Przez długi czas służyła za więzienie, później (w XIX w.) została odbudowana z zachowaniem pierwotnego stylu - mówiła Izabela Seifert.

Nie zabrakło opowieści o flamenco, fenomenie kulturowym Hiszpanii, związanym z folklorem andaluzyjskich Romów. Obejmuje muzykę, śpiew, taniec, strój i specyficzne zachowania. Jego tradycja pochodzi właśnie z Andaluzji. W 2010 r. flamenco zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

reklama

Poprzednie, styczniowe spotkanie z cyklu „Podróżnik”, poświęcone było podróży po Hiszpanii. Można o tym przeczytać TUTAJ.

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Rawicza, gminy i powiatu rawickiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Rawiczu. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama