Uczniowie klasy III B gimnazjum w Sierakowie, wraz z wychowawcą Agnieszką Sęk, uczestniczyli w XIX Dolnośląskim Festiwalu Nauki, na Politechnice Wrocławskiej.
Była to dla nich niecodzienna możliwość wzięcia udziału w warsztatach, pokazach i wykładach z różnych dziedzin nauki. W tym roku gimnazjaliści zgłębiali tajniki metrologii, uczyli się spawać światłowód i eksperymentowali z ciekłym azotem. Ciekawostką jest fakt, że autorami tegorocznych pokazów byli między innymi absolwenci sierakowskiego gimnazjum.
W festiwalu uczestniczyli również uczniowie I LO w Rawiczu. Udział w szerokiej ofercie wydarzeń uczniowie rozpoczęli od wykładów na Uniwersytecie Medycznym „Mumie z Tarim”, a potem „Borelioza - prawdziwy demon czy strach na wróble. Fakty i mity o tej interesującej chorobie”. Fatalnie prowadzona kampania medialna oparta o nieznajdujące odzwierciedlenia w naukowych dowodach przekonania sprawia, że borelioza urasta do rangi szczególnie niebezpiecznego schorzenia. Dyskusje toczące się wokół zagadnień związanych z boreliozą dotykają tak fundamentalnych kwestii jak pytanie o istotę współczesnej medycyny: czy nadal jest to sztuka pomagania ludziom czy też może sposób zarabiania na lęku przed chorobą?
Kolejnym punktem programu były zajęcia laboratoryjne z chemii organicznej na Wydziale Chemii UWr. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jakie tajemnice zawarte są w kwiatach, warzywach i owocach. Poznali metody izolacji i identyfikacji składników odpowiedzialnych za ich barwę, zapach i smak. Zobaczyli pięknie wyglądającą i pachnącą chemię wokół nas. (WJ)