Pomijając program, w którym prezentowana miała być m.in. „ Komedja z śpiewkami w jednym akcie Karóla Holtei”, ciekawy jest tekst samego zaproszenia: „Zapraszając wszystkich przyjacieli ludzkości przeznaczyliśmy cenę w chodu 5 śgr., lecz przez to nie stawiając granic dobroczynności”. Te „5 śgr.” równało się cenie ok. dwóch bochenków chleba.
Resursa (z fr. ressources - środki) to określenie klubu towarzyskiego np. kupców, obywateli ziemskich itp., jak również lokalu takiego klubu.
Słownik Języka Polskiego PWN
Resursy były bardzo popularne na przełomie XIX/XX wieku. Istniały w prawie każdym większym mieście, stanowiąc perełki architektoniczne.
Strzelnica Bractwa Kurkowego
To obecnie Dom Kultury w Rawiczu, wpisany do rejestru zabytków. W tym miejscu swoją siedzibę już w XVII wieku miało Bractwo Kurkowe, najstarsze stowarzyszenie w Rawiczu, założone w 1642 r. Drewniany budynek zbudowany został na ziemi podarowanej Bractwu przez założyciela miasta (teren obejmował cały kwartał między obecnymi ulicami Marcinkowskiego, Scherwentkego, Wałami Powstańców Wielkopolskich i ulicą Targową). W 1820 r. stanął na miejscu pierwszej Strzelnicy nowy, okazały budynek murowany, do którego dobudowano w 1859 r. północne skrzydło. Bracki park, przylegający do plant, upiększano, a w latach 70. XIX wieku wybudowano w nim muszlę koncertową (obecnie istniejąca jest późniejsza), kilka lat później - piękną fontannę, po której dziś nie ma śladu.
Dla rozwijającego się Bractwa Kurkowego dotychczasowa siedziba była za mała i w latach 1902-1903 wybudowano obecnie istniejący gmach, zaprojektowany przez Carla Klimma, niemieckiego architekta działającego głównie we Wrocławiu. Zaprojektował on m.in. budynek Szkoły Rzemiosł Budowlanych, obecnie Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej przy ul. B. Prusa (razem z Richardem Plüddemannem). Kierował biurem projektowym magistratu i z tej racji miał swój udział w przebudowie wrocławskiego ratusza w latach 1884 - 1891.
Rawicki gmach z cegły klinkierowej zbudowany jest według założeń historyzmu, nurtu w architekturze polegającego na naśladownictwie stylistyki minionych epok. Znaleźć tu można eklektyczne cechy form neoromańskich, neogotyckich, neorenesansowych i secesyjnych. Nad arkadowym wejściem głównym widnieje data wybudowania gmachu: 1903, a na frontonie umieszczona jest płaskorzeźba z godłem miasta. Nad nim symbol Centralnej Rady Związków Zawodowych - dłonie trzymające pióro, młot i kłos, widoczne też np. w PRL na odznakach dla przodowników pracy. Znak ten był także symbolem sojuszu robotniczo-chłopsko-inteligenckiego. Poniżej wnęki z herbem Rawicza (który był tu od samego początku wybudowania gmachu) jest kolejna z napisem „Dom Kultury”. Pierwotnie był tam napis „Schützenhaus”. Bardzo ciekawa jest konstrukcja modrzewiowego stropu w Sali Widowiskowej budynku. W przyległej Sali Witrażowej znajdują się stylowe witraże z datą budowy gmachu i rokiem założenia miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.