Dyrektorka Rawickiej Biblioteki Publicznej, Adrianna Kaczmarek, witając pisarza i gości podkreśliła:
- Dzisiejsze spotkanie z Marcinem Walczakiem jest jakby preludium do tegorocznej Nocy Bibliotek. Przygotowany program z założenia łączy pokolenia, każdy praktycznie znajdzie coś dla siebie. Naszym celem jest uwypuklenie założenia, że biblioteka ma być przyjaznym miejscem, związanym nie tylko z czytaniem, ale również zabawą, przyjemnym spędzeniem czasu i integracją.
O książkach Marcina Walczaka, nakreślając skrótowo ich fabułę, i samym autorze opowiedziała Alicja Rataj.
Spotkanie promujące książkę „Wiedźma”, w formie rozmowy z publicznością, przeplatane było piosenkami. Marcin Walczak grał i śpiewał swoje kompozycje, ale również „Wspomnienie”, znane z wykonania Czesława Niemena.
Marcin Walczak barwnie i ciekawie opowiadał o psychicznych korzeniach strachu przed nieznanym i metodami jego przezwyciężania, co związane było z narodzinami pojęcia „wiedźma” czy „czarownica”. Początkowo termin ten odnosił się głównie do zielarek, później został rozszerzony na „czarną magię” i czynienie zła. Odbicie tego znajduje choćby w takich bajkach, jak „Jaś i Małgosia”, „Królewna Śnieżka” czy „Królowa śniegu”. Motyw ten odnaleźć można również w twórczości Adama Mickiewicza i wielu innych autorów.
Przechodząc do przedstawienia fabuły powieści „Wiedźma”, Marcin Walczak powiedział:
- Skupiłem się na krzywdach i przemocy wobec dzieci i młodzieży, co rzutuje na ich przyszłość. Społeczeństwo jakby tego nie zauważa, boimy się zgłaszać takie przypadki, a wielokrotnie uchroniło by to przed jeszcze większym złem.
Po spotkaniu można było kupić książkę Marcina Walczaka, oczywiście z autografem.
Jak przebiegała głona część Nocy Bibliotek w Rawiczu moząna przeczytać TUTAJ
Marcin Walczak urodził się w Pleszewie, obecnie mieszka w Kraszewicach (pow. ostrzeszowski), gdzie jest wikariuszem tamtejszej parafii. Jak pisze o sobie: „Interesuję się literaturą i muzyką, w wolnym czasie biega z psem, uwielbia oglądać filmy i seriale. „Wiedźma” to druga jego kryminalna powieść. Pierwsza, „Degustator”, ukazała się w 2020 r. i podejmuje temat handlu organami i ludźmi. Akcja obu thrillerów dzieje się w dobrze znanej autorowi okolicy - „Degustator” w Pleszewie, „Wiedźma” w Ostrzeszowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.