W Zespole szkół Zawodowych w Rawiczu odbyło się spotkanie Klubu Europejskiego, poświęcone rocznicy wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej oraz chrześcijańskim korzeniom Europy.
Gośćmi byli: ksiądz Michał Zamelek i Piotr Popielas, który wraz z trójką uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II oraz Mikołajem Ratajczakiem z klasy 2TTI, towarzyszyli mu na gitarach i bębenkach do śpiewu kanonów z Taizé. Cechą charakterystyczną tych śpiewów jest prosty, najczęściej jednozdaniowy tekst, będący często cytatem z Biblii lub tradycji kościołów. Niewiele słów sprawia, że są łatwe do zapamiętania, pomimo użycia różnych języków. Melodia skłania do refleksji i wewnętrznego wyciszenia się. Śpiewano w językach polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i po łacinie.
Ksiądz Michał Zamelek opowiedział o chrześcijańskich korzeniach Europy, wymieniając tych, którzy na europejskie ziemie przynieśli chrześcijaństwo: świętych Piotra, Pawła i Jakuba oraz Cyryla i Metodego. Wspomniał także o wielkiej roli jednego z założycieli Unii Europejskiej Roberta Schumana, który nosi tytuł Sługi Bożego. Określenie to stosowane jest w kościele katolickim i oznacza osobę zmarłą, otoczoną kultem prywatnym, wobec której rozpoczęto proces beatyfikacyjny. Objaśnił także znaczenie pojęcia ekumenizm - ruch w obrębie chrześcijaństwa dążący do przywrócenia pierwotnej jedności pomiędzy rozlicznymi wyznaniami chrześcijańskimi w ramach jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła.
O wspólnocie i europejskich spotkaniach młodych opowiedziała przewodnicząca szkolnego Klubu Europejskiego uczennica klasy 3TLG, Sandra Boncel. Swoimi refleksjami z pobytów organizowanych corocznie przez wspólnotę z Taizé, podzielili się z uczniami także Małgorzata Kędzia i Piotr Popielas. (WJ)