reklama

Spowiedź przez Internet? Tam "nie ma sakramentów"

Opublikowano:
Autor:

Spowiedź przez Internet? Tam "nie ma sakramentów" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Zmieniająca się z dnia na dzień sytuacja w kraju związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa m.in. wprowadzenie przez rząd stanu epidemii wymusiła również zmiany w religijnym życiu Polaków.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w piśmie z 21. marca 2020 roku przekazało w tym względzie biskupom diecezjalnym wytyczne, dotyczące okresu Wielkiego Postu oraz zbliżających się świąt wielkanocnych. Jedna z nich dotyczycząca drugiego przykazania kościelnego nakazuje wiernym „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”.

W polskiej tradycji istnieje zwyczaj, że dokonuje się to najczęściej w okresie Wielkiego Postu. W obecnej sytuacji najwyżsi hierarchowie kościelni zachęcają księży, „by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej”.

- „Chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza konfesjonałem. W obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub „w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa” - czytamy w komunikacie KEP.

Natomiast zabronione jest używanie telefonów czy Internetu do spowiadania „na odległość”, gdyż „w przestrzeni elektronicznej nie ma sakramentów”.

- Nie ma obowiązku spowiedzi wielkanocnych, tylko jest komunia wielkanocna. Dlatego osoby, które trwają w łasce uświęcającej, czyli nie mają grzechu ciężkiego mogą tę komunię przyjmować. Natomiast co do osób, które pragną skorzystać ze spowiedzi świętej, to czekamy na wytyczne [Konferencji Episkopatu Polski - przyp. red]. Na tę chwilę umawiam się z wiernymi na spowiedź, konfesjonał jest za każdym razem dezynfekowany, od strony penitenta jest położona folia - mówi ksiądz Jarosław Gabler, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Strzelcach Wielkich.

Komunię świętą można przyjmować zarówno do ust lub do ręki.

W dokumencie nie zaleca się także organizowania w Wielką Sobotę tradycyjnego święcenia pokarmów - zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. KEP wskazał także na też możliwość opuszczenia obrzędu umywania nóg oraz rezygnacji z w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego używania pokropień.



KUP GAZETĘ BEZ WYCHODZENIA Z DOMU [TUTAJ]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE