Reklama

Święto teatru w rawickim domu kultury. Sześć zespołów na scenie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W sali widowiskowej domu kultury - w ramach Finału XVIII Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski „Dzień Dobry Sztuko!” - zaprezentowało się 5 grup teatralnych ze szkół ponadpodstawowych. Dodatkowo, jako gospodarze, wystąpiła rawicka młodzieżowa grupa teatralna Decem Toys - w spektaklu „Męczeństwo Piotra Oheya".

Reklama

- Spotykamy się po raz osiemnasty, to święto młodego teatru - powiedział rozpoczynając przegląd Bogdan Żyłkowski, dyrektor artystyczny festiwalu. - Mamy nadzieję, że będzie to dla was nie tylko spotkanie ze sztuką, ale również swoista zabawa, że miło spędzicie czas.

Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski „Dzień Dobry Sztuko!” w Rawiczu

Festiwal zainaugurował Teatr COKOLWIEK z Zespołu Szkół w Luboniu, spektaklem „Bajki dla potłuczonych". Były to impresje oparte o znane bajki, w zupełnie nowej, niespotykanej odsłonie.

Potem w konkursie wystąpiły grupy teatralne, a między spektaklami odbyły się warsztaty plastyczno-głosowe, prowadzone przez jurorów.

Teatr W PRZEJŚCIU ze Stowarzyszenia AMICI w Poznaniu, w spektaklu „Krata”, ukazał rozważania o wolności - z jednej strony niepokornego więźnia politycznego, a z drugiej strażnika. Zaburza to rutynę ich obojga, doprowadza do wielu sporów i pytań. Łączy ich jedno - na siebie patrzą przez kraty.

Teatr VERUM z Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury zaprezentował przedstawienie „O poszukiwaniach Męża -Węża, którego Egle bracia trzej zabili”. Była to historia Egle, która w zacofanym świecie próbuje żyć po swojemu i pokazać siłę kobiety. Chce wygrać miłość i uciec od patriarchatu, który narzuca jej własna matka. W spektaklu zderzają się dwa światy - nowoczesne podejście do roli kobiety w świecie i zakorzenione w społeczeństwie poczucie, że jedyne co mogą robić takie kobiety jak Egle, to służenie innym - w imię „większego dobra”.

Teatr A TO MY ze Stowarzyszenia AMICI w Poznaniu wystawił spektakl „Mgliści”. Przedstawienie zostało stworzone przez młodzież. Oni wymyślali temat, warsztatowo tworzyli etiudy, pokazując swoje małe, wielkie problemy, z którymi sobie nie radzą. Przetwarzali słowo w gest, ruch i w ten sposób wyrażali siebie.

Grupa RUMIANY z projektu Teatr w Każdej Wiosce z Tarnowa Podgórnego wystąpiła z przedstawieniem „Na pełnym morzu” - na podstawie dramatu Sławomira Mrożka. Spektakl zrealizowany był w konwencji gry komputerowej. O losach trzech rozbitków - poprzez głosowanie - decydowali widzowie.

- Festiwal „Dzień Dobry Sztuko!” prezentuje dorobek młodego teatru Wielkopolski. Preferuje teatr autorski, promuje oryginalne widowiska opisujące świat rówieśników językiem sztuki współczesnej - podkreślił Bogdan Żyłkowski. - Zwraca uwagę na siłę nieszablonowych rozwiązań scenicznych, niebanalność oprawy plastycznej. Promuje teatr klasyczny w treści, nowoczesny w formie, dbający o zapewnienie przestrzeni dla twórczej zabawy i eksperymentu artystycznego.

Rawicka grupa Decem Toys wystąpiła poza konkursem 

Jako gospodarze, poza konkursem, w spektaklu „Męczeństwo Piotra Oheya" - według sztuki Sławomira Mrożka - po raz kolejny zaprezentowała się rawicka grupa teatralna Decem Toys. Przedstawienie zostało nagrodzone burzą oklasków na stojąco. Jury w tym czasie udało się na naradę.

Po zakończeniu prac, w imieniu komisji (Monika Belau - aktorka, reżyserka i performerka, Artur Kamiński - aktor, muzyk wokalista i animator kultury, Antek Kurjata - aktor, tancerz, instruktor terapii zajęciowej oraz Agnieszka Gierach - scenografka) głos zabrał Artur Kamiński.

- Mieliśmy bardzo trudne zadanie, by ustalić werdykt - powiedział. - Poziom spektakli był bardzo wyrównany i wysoki, długo musieliśmy dyskutować, by przyznać nagrody.

Ostatecznie zdecydowano, że główne trofeum - „Nagroda Wojciecha” powędruje do TEATRU VERUM z Krotoszyna. Wyróżnienia przyznano teatrom W PRZEJŚCIU ze Stowarzyszenia AMICI w Poznaniu oraz RUMIANY z projektu Teatr w Każdej Wiosce z Tarnowa Podgórnego.

- Życzę wam dalej takiej energii i zapału - zwrócił się do artystów Bogdan Żyłkowski. - Do zobaczenia za rok, może znów w Rawiczu, a może w innym mieście.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy