Reklama

Trzecia edycja akcji Stowarzyszenia Rawiczaki.pl i wystawa w MZR

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W ramach obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, odbyła się trzecia edycja akcji „Tabliczka dla Powstańca”. Jej celem jest oznakowanie specjalnymi tabliczkami grobów powstańców wielkopolskich, a została zainicjowana w 2019 roku przez Stowarzyszenie Rawiczaki.pl przy współpracy Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz.

Reklama

Spotkanie rodzin powstańców wielkopolskich w sali portretowej rawickiego ratusza, prowadził Marek Grześkowiak. Przedstawił początki „tabliczkowej” akcji i jej cele, podkreślając znaczenie tego przedsięwzięcia.

- Nie byłoby wielkich czynów bez wielkich bohaterów. Nie byłoby wielkich bohaterów, gdyby nie ich wartości - a przede wszystkim ta wartość najważniejsza - miłość do ojczyzny, do swojego regionu, do swojej ziemi. Po wielu latach przyszedł czas na podkreślenie tego wielkiego aktu patriotyzmu - powiedział burmistrz Grzegorz Kubik.

Certyfikaty i tabliczki, które wręczali burmistrz Grzegorz Kubik oraz dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej Adriana Miara, odebrało 12 rodzin. Niektórzy z gości przyjechali z miast rozsianych po całej Polsce, między innymi z Redy.

Akcja będzie kontynuowana

Podczas pierwszej edycji, tabliczki na groby swoich najbliższych otrzymało 38 rodzin, podczas drugiej 37. - Akcja planowana jest na kilka lat - podkreślił inicjator projektu „Tabliczka dla Powstańca”, Marek Grześkowiak. - Z szacunkowych wyliczeń wynika, że na cmentarzach gminy Rawicz jest około dwustu grobów powstańców.

Imienne tabliczki umieszczane są na mogiłach powstańców pochowanych na pięciu cmentarzach: w Rawiczu, Sarnowie, Łaszczynie, Zielonej Wsi i Słupi Kapitulnej.

Trzeba złożyć wniosek

Tabliczki z nazwiskami powstańców są przygotowywane na wniosek rodzin, które chcą upamiętnić swoich przodków. Akcję koordynuje Muzeum Ziemi Rawickiej, gdzie można pobrać odpowiednią dokumentację: wniosek i regulamin. Po weryfikacji przedstawionych przez rodziny dokumentów i pamiątek po powstańcach, na koszt gminy Rawicz przygotowywane są imienne tabliczki.

Co bardzo ważne, wnioski o uhonorowanie grobu tabliczką, mogą składać również osoby, które nie są spokrewnione z powstańcem. Weryfikacje danych w oparciu o dostępną dokumentację przeprowadzają pracownicy Muzeum Ziemi Rawickiej i członkowie Stowarzyszenia Rawiczaki.pl .

Okolicznościowa wystawa w MZR

Wręczenie tabliczek było również okazją do zwiedzenia wystawy w Muzeum Ziemi Rawickiej, związanej tematycznie z rocznicami wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz powrotu powiatu rawickiego w granice niepodległej Polski. Dokumentuje dzieje polskich garnizonów wojskowych w Lesznie i Rawiczu w okresie międzywojennym. Wystawa „17. Pułk Ułanów Wielkopolskich i 55. Poznański Pułk Piechoty w Lesznie i Rawiczu - 18 lat wspólnej historii” została opracowana i udostępniona przez Archiwum Państwowe w Lesznie.

Na wystawie zgromadzono dziesiątki dokumentów, fotografii, biogramów i pamiątek, obrazujących powstańcze życie. Ekspozycję można zwiedzać do 28 stycznia 2022 r. 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy