Reklama

Uczniowie I LO pamiętali o rocznicy stanu wojennego

Opublikowano:
Autor:

Uczniowie I LO pamiętali o rocznicy stanu wojennego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

W auli I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu odbyła się inscenizacja multimedialna poświęcona 33 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Uczniowie omówili epizody, które miały wpływ na wydarzenia lat osiemdziesiątych, czyli I pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny, powstanie ,,Solidarności” itd. Nawiązali do wydarzeń dramatycznych, czyli kulisów wprowadzenia stanu wojennego. Dzisiaj już wiadomo, że przygotowania rozpoczęto 22 października 1980 r. Natomiast 10 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski poprosił ZSRR o gwarancję pomocy wojskowej. Rosjanie odmówili. Jedną z przyczyn była ucieczka w listopadzie 1981 r. płk Ryszarda Kuklińskiego, agenta CIA do USA. Rosjanie wiedzieli, że Amerykanie znają plany wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W inscenizacji wykorzystano zaprezentowano także fragmenty filmu „Śmierć jak kromka chleba”. Wskazano na działalność młodych ludzi, ich dylematy życiowe w stanie wojennym. W inscenizacji wykorzystano, m.in. wiersze, piosenki: „Żeby Polska”, „Przeżyj to sam.” W podsumowaniu młodzież oceniła stan wojenny, zwracając uwagę na dramatyczne losy Polaków lat 80-tych. Akademię wraz z uczniami przygotowali nauczyciele Anna Noga i Henryk Duda. (WJ)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE