W okresie zaborów ulica nazywała się Luisensrasse, po 1920 r. - już Królowej Jadwigi. Było to niejako utarcie nosa Prusakom, gdyż zamieniono królową pruską Luizę* na królową polską, Jadwigę. W okresie PRL-u nazwę ulicy zmieniono na Waleriana Wróblewskiego, by 1989 r. znów przemianować ją na ul. Królowej Jadwigi.
Ulica Królowej Jadwigi w Rawiczu. Kim była patronka?
Jadwiga Andegaweńska (d'Anjou) - późniejsza królowa Polski - urodziła się na Węgrzech, prawdopodobnie 18 lutego 1374 r. Była trzecią, najmłodszą córką Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski, oraz Elżbiety Bośniaczki, wnuczki Elżbiety Łokietkówny. Po śmierci Ludwika Węgierskiego (1382 r.), Jadwiga objęła tron Polski - została koronowana 6 października 1384 r. w katedrze wawelskiej. Miała wówczas 10 lat, dlatego w jej imieniu rządy sprawowali panowie małopolscy. Na zjeździe w Krewie (1385 r.) postanowili oddać jej rękę wielkiemu księciu litewskiemu - Władysławowi Jagielle, co było wynikiem coraz większego zagrożenia ze strony Krzyżaków, zarówno dla Polski, jak i Litwy. Po przybyciu Jagiełły do Krakowa, Jadwiga poślubiła go 18 lutego 1386 r. i formalnie został wicekrólem.W 1397 r. Jadwiga otrzymała od papieża Bonifacego IX zgodę na otwarcie Wydziału Teologicznego na uniwersytecie w Krakowie. Zmarła dwa lata później - 17 lipca 1399 r. - w wyniku komplikacji po porodzie córki (Elżbieta Bonifacja, ur. 22 czerwca, zm. 13 lipca). W testamencie zapisała swój majątek na rzecz Akademii Krakowskiej, która została odnowiona i odtąd zwana Uniwersytetem Jagiellońskim. Jadwiga Andegaweńska jest pochowana w katedrze wawelskiej.
Królowa Jadwiga jest patronką Polski i Matką Narodów. Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła 8 sierpnia 1986 r. fakt jej beatyfikacji. W 1997 r. została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II.
Dwie święte Jadwigi - patronki Polski
Jadwiga Andegaweńska nie jest pierwszą świętą Kościoła katolickiego, patronką Polski o tym imieniu. O wiele wcześniej została kanonizowana Jadwiga Śląska (niem. Hedwig von Andechs, Hedwig von Schlesien). Urodzila się między 1178 a 1180 rokiem w Andechs (Bawaria). Była żoną Henryka I Brodatego, księcia wrocławskiego, urodziła siedmioro dzieci: Bolesława, Konrada, Henryka, Agnieszkę, Zofię, Gertrudę i Władysława. Z nich najbardziej jest znany Henryk II Pobożny, który zginął w bitwie z Mongołami pod Legnicą (1241 r.)Jadwiga i Henryk I byli ludźmi bardzo religijnymi, w 1209 r. złożyli śluby czystości. Byli fundatorami wielu kościołów, w tym klasztoru sióstr cysterek w Trzebnicy. Jadwiga chodziła w habicie mniszki, spała na twardym łożu, nawet podczas mrozów chodziła boso, każdy dzień spędzała na wielogodzinnych modlitwach. Prowadziła również działalność dobroczynną, pomagała, chorym i ubogim, zorganizowała działalność wędrownego szpitala dla ubogich, otworzyła szpital dla trędowatych w Środzie Śląskiej, placówkę leczniczą założyła także w Trzebnicy. Po śmierci Henryka I Brodatego w 1238 r., zamieszkała w trzebnickim klasztorze. Jadwiga zmarła 14 lub 15 października 1243 r. w Trzebnicy i została pochowana w miejscowym kościele.
Kult Jadwigi rozpoczął się zaraz po jej śmierci. W 1260 r. zainicjowano proces kanonizacyjny, popierany przez papieża Urbana IV. 26 marca 1267 r. papież Klemens IV w kościele dominikanów w Viterbo dokonał kanonizacji Jadwigi, którą zaczęto czcić jako patronkę Polski i całego Śląska, a także małżeństw i chrześcijańskich rodzin. Województwo dolnośląskie ogłosiło ją swoją patronką, a jej wspomnienie liturgiczne (16 października) od 2010 r. jest obchodzone jako Święto Województwa Dolnośląskiego.
W marcu 2020 r., w czasie renowacji 340-letniego sarkofagu świętej, w jego wnętrzu odkryto mały relikwiarz z jej szczątkami.
Przy ul. Królowej Jadwigi mieściła się pierwsza w Polsce fabryka tektury falistej
Wracając do ulicy, której patronką jest Królowa Jadwiga, warto nadmienić, że na jej północnym końcu - przy plantach - znajdowała się papiernia. Jej zabudowania wykorzystano także na potrzeby fabryki tabaki, powstałej w 1872 r. W 1902 r. - obok tabaki - zaczął się proces produkcji tektury falistej. Okres najdynamiczniejszego rozkwitu przemysłu papierniczego w Rawiczu przypadł na lata po odzyskaniu niepodległości, gdy fabryka trafiła w ręce Franciszka Durczewskiego (od 1927 r.). Została wtedy wybudowana nowa hala produkcyjna z górnym oświetleniem. Nosiła oficjalną nazwę Pierwsza Polska Fabryka Papieru Falistego i Kartonów.W latach 1928-1931 fabryka zatrudniała 200 osób. Po II wojnie światowej została upaństwowiona. W 1949 r. przejęły ją Poznańskie Zakłady Papiernicze. Działała do lat 90-tych, kiedy kupiła ją firma Rawibox, która na początku lat 2000 przeniosła się do nowej siedziby, przy ul. Podmiejskiej. W 1997 r. papiernia - w ramach prywatyzacji - została przejęta przez francuską Grupę Rossmann, a rok później zakład produkujący dalej tekturę falistą 3- i 5-cio warstwową, zatrudniający ok. 140 pracowników, przeniesiono na ulicę Podmiejską.
Więcej o rawickiej papierni można przeczytać TUTAJ.
*Luiza Pruska, Luiza z Meklemburgii-Strelitz, właściwie: Luiza Augusta Wilhelmina Amalia z Meklemburgii-Strelitz (Luise Auguste Wilhelmine Amalie von Mecklenburg-Strelitz) (ur. 10 marca 1776 w Hanowerze, zm. 19 lipca 1810 na zamku Hohenzieritz) - księżniczka Meklemburgii-Strelitz, królowa pruska - jako żona króla Fryderyka Wilhelma III.
*Walery Antoni Wróblewski (ur. 27 grudnia 1836 w Żołudku, zm. 5 sierpnia 1908 w Ouarville) - polski działacz rewolucyjno-demokratyczny, jeden z przywódców Czerwonych, dowódca w powstaniu styczniowym, naczelnik wojenny województwa grodzieńskiego, naczelnik wojenny województwa lubelskiego w styczniu 1864 r, generał Komuny Paryskiej, działacz Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich.
Źródła: Wikipedia, onet.pl „Przez wieki”, prezydent.pl, historia-swidnica.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.