Janusz Marcin Hamielec urodził się 26 maja 1954 r. w Rawiczu. Po ukończeniu nauki w Szkole Podstawową nr 1 w Rawiczu oraz Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu, studiował na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1977 - 2006 pracował jako nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu. Był wychowawcą wielu roczników absolwentów tej szkoły, a pracę dydaktyczną przez wiele lat łączył z pasją krajoznawczą. Już jako nauczyciel odbył roczną służbę wojskową w Szkole Oficerów Rezerwy i w jednostce wojskowej. W trakcie pracy zawodowej ukończył także studia podyplomowe w zakresie metodyki wychowania, organizacji i zarządzania oświatą oraz Studium Technologii Kształcenia UAM.
Turystyka była jedną z pasji Janusza Hamielca
Od 1984 roku był przewodnikiem turystycznym PTTK i pilotem wycieczek krajowych. Turystów oprowadzał po rodzinnym mieście, powiecie rawickim, wyruszał z nimi na wielkopolskie i dolnośląskie szlaki. Przez kilka kadencji pełnił funkcję prezesa Koła Przewodników przy Oddziale PTTK w Rawiczu. Należał do Rady Muzeum Ziemi Rawickiej (dwie kadencje) oraz zarządu Towarzystwa Przyjaciół Rawicza (był wiceprezesem). Wygłaszał prelekcje i wykłady o tematyce historyczno-krajoznawczej w szkołach, muzeach, podczas konferencji naukowych i okolicznościowych, współpracował jako wykładowca z Rawickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Prowadził również spotkania z dziećmi i młodzieżą, ucząc kochania „małych Ojczyzn”.
Janusz Hamielec kochał ziemię rawicką
Janusza Hamielca najbardziej pasjonowało odkrywanie historii Rawicza i okolic, zajmował się tym systematycznie od młodości, zbierając dokumentację i wykonując zdjęcia. Po przejściu na emeryturę nadal pracował, będąc redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Orędownik Samorządowy Powiatu Rawickiego”. Był jego twórcą i autorem wielu zamieszczonych tam artykułów o tematyce historyczno-krajoznawczej. Posiadł olbrzymią wiedzę o historii regionu, co przekazywał niezwykle ciekawie i bardzo szczegółowo, w oparciu o materiały źródłowe. Napisał kilkaset artykułów do prasy regionalnej i ogólnopolskiej. Współpracował z „Genezaretem”, „Chrześcijaninem”, „Gazetą Rawicką”, czasopismami „Raviciana” i „Przyjaciel Ludu”, a także przez krótki okres z „Obserwatorem Rawickim”.
Był autorem publikacji krajoznawczej „Turystycznym szlakiem - Rawicz” (2003 r.) oraz jubileuszowej monografii „Sarnowa. Wybrane zagadnienia z dziejów miejscowości” (2012 r.), a także współredaktorem wydawnictw „Kościół i parafia pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Rawiczu” (2003 r.), „250 lat rawickiego ratusza” (2006 r.), „Miejsca pamięci o powstaniu wielkopolskim i powstańcach w powiecie rawickim” (2008 r.). Już podczas ciężkiej choroby napisał swoje najważniejsze dzieło o charakterze monograficznym - „Sarnowa. Wybrane zagadnienia z dziejów miejscowości”. W 2016 roku zbiór artykułów krajoznawczych Janusza Hamielca, publikowanych na łamach miesięcznika „Genezaret”, został wydany w publikacji książkowej „Wędrując po Rawiczu i okolicach”.
Utrwalał pamięć o strażnikach granicznych w Rawicza
Przez wiele lat kontynuował dzieło Jana Bonikowskiego, dokumentując losy więźniów z czasów okupacji i okresu stalinowskiego pochowanych w Rawiczu i okolicach. Badał również ślady rawickiego odcinka granicy polsko-niemieckiej z okresu międzywojennego, znaki graniczne, zachowane budynki, umocnienia, zbierał informacje o funkcjonariuszach Straży Granicznej. Zebrany materiał opublikował w obszernym opracowaniu „Dzieje Rawicza. Komisariat Straży Granicznej w Rawiczu” (1993 r.).
Jego praca dydaktyczna oraz zaangażowanie na rzecz ziemi rawickiej i działalność społeczna były wielokrotnie doceniane, co znalazło odzwierciedlenie w nagrodach i wyróżnieniach - otrzymał m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Srebrną i Złotą Odznakę Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Zmarł 12 stycznia 2013 r. W 2014 roku przy kościele parafialnym w Kaczkowie została odsłonięta tablica dedykowana pamięci zmarłego regionalisty.
O dwóch tragicznych pożarach Sarnowy, które opisał Janusz Hamielec, można przeczytać TUTAJ
Źródła: Wisława Szymborska, przyjaciele.rawicza.pl, cmentarnik.net
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.