Reklama

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rawiczu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Uroczyste obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny w kościele pw. św. A. Boboli. Główna cześć Narodowego Święta Niepodległości odbyła się pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. Gośćmi honorowymi byli posłowie Jan Dziedziczak i Wiesław Szczepański.

Reklama

Całą uroczystość prowadził mł. brygadier Krzysztof Skrzypczak, który na początku odczytał „Apel pamięci”. Uczczono w ten sposób wszelkie formacje niepodległościowe, powstańców i żołnierzy na wszystkich frontach i działaczy społeczno-politycznych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości przybliżył wiceburmistrz Paweł Szybaj. Podkreślił, że Rawicz jeszcze macierzy nie powrócił, trzeba było jeszcze poczekać do stycznia 1920 roku. Apelował, by rondo przy byłym Tesco nazwać imieniem ks. Zdzisława Zakrzewskiego, który jest symbolem walki o polski Rawicz.

Modlitwę za poległych w walkach o wolną ojczyznę oraz żołnierzy, policjantów i służby strzegące naszych granic, odmówił ks. kanonik Wojciech Prostak, proboszcz kościoła pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania N.M.P.

Poseł Jan Dziedziczak w swoim wystąpieniu podkreślił, że wolność i niepodległość nie jest dana Polsce raz na zawsze. Trzeba ją kultywować poprzez kulturę, tradycję i wiarę. To jest nowoczesny patriotyzm doby pokoju. W tym duchu należy wychowywać następne pokolenia.

List okolicznościowy od wojewody wielkopolskiego, Michała Zielińskiego, odczytał przewodniczący Rady Gminy, Marek Przybylski. Zawarto w nim refleksje związane z walkami o niepodległość oraz życzenia dla mieszkańców Rawicza.

Pod pomnikiem Żołnierze Polskiego delegacje samorządowe, instytucji społecznych, kulturalnych i stowarzyszeń, służb mundurowych, organizacji politycznych oraz szkół, złożyły wiązanki kwiatów. Wartę honorową pełnili harcerze ZHP Hufca Rawicz oraz kadeci z klasy mundurowej I LO w Rawiczu.

Po oficjalnej uroczystości, w parku przy domu kultury odbył się „Piknik Niepodległościowy”, na którym wstąpili: Julia Matyla, Chór „Jedyneczka” z SP nr 1 pod dyrekcją Grażyny Neumann, połączone dwie formacje - Chór Nauczycieli Gminy Rawicz i Chór Męski im. Karola Kurpińskiego w Sarnowie pod batutą Jerzego Dudka, Magdalena Zamoroka oraz gościnnie Orkiestra Dęta z Miejskiej Górki, którą prowadzi Damian Ruskowiak. Orkiestra uczestniczyła również w oficjalnej części Narodowego Święta Niepodległości, pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Piknik mimo przenikliwego zimna, cieszył bardzo dużym powodzeniem. Ciepły posiłek (wyśmienitą grochówkę!), gorącą herbatę o raz słodkości zapewniły Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia oraz instytucje gminy Rawicz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy