reklama
reklama

W Pakosławiu świętowali 40-lecie "rozwodu" z gminą Miejska Górka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 40 lat temu gmina Pakosław wróciła na mapę Polski. Jubileusz świętowano w piątek, 6 stycznia 2023 roku, w sali sportowej w Pakosławiu.
reklama

W 1976 roku gmina Pakosław zniknęła z mapy Polski, bowiem wkutek zmian ustrojowych została przyłączona do Miejskiej Górki. Taki stan rzeczy trwał 6 lat.

Gminę udało się reaktywować z dniem 1 października 1982 r. Wówczas weszło w życie rozporządzenie ówczesnego ministra administracji, gospodarki terenowej i ochrony środowiska o utworzeniu w kraju kilkudziesięciu nowych gmin. Na liście znalazł się Pakosław. Gmina swym zasięgiem objęła sołectwa: Białykał, Chojno, Golejewo, Golejewko, Góreczki Wielkie, Kubeczki, Niedźwiadki, Osiek, Ostrobudki, Pakosław, Podborowo, Pomocno, Sowy, Sworowo i Zaorle.

Gmina Pakosław ma 40 lat. Jubileusz z historią w tle

40-lecie "rozwodu" z gminą Miejska Górka świętowano wczoraj (6 stycznia) w sali sportowej w Pakosławiu. Obecny włodarz - Piotr Skrzypek przypomniał historię gminy i podkreślił wyjątkowość tego terenu - zwanego zieloną krainą nad Orlą. 

- Gmina Pakosław powołana została dnia 1 kwietnia 1935 roku z terenów przynależnych poprzednio do gmin: Jutrosin, Miejska Górka i Rawicz. W ukształtowaniu jej granic zachodziły jednak zmiany. Po II wojnie światowej siedzibą przez ponad rok było Chojno, a samodzielny rozwój przerwany został w 1975 roku, kiedy to podjęto decyzję o przyłączeniu do Miasta i Gminy Miejska Górka. Pakosław i okoliczne miejscowości traciły na znaczeniu. Wobec niezadowolenia mieszkańców, Wojewoda Leszczyński, pismem z dnia 26 listopada 1981 roku, wystąpił do Ministra Administracji o utworzenie Gminy Pakosław. W miesiącu sierpniu 1982 roku, podczas spotkania z władzami wojewódzkimi, w Domu Strażaka w Pakosławiu, ogłoszona została decyzja o reaktywowaniu Gminy Pakosław z dniem 1 października 1982 roku. Odłączenie od Miejskiej Górki nastąpiło pokojowo. Dnia 13 października 1982 roku, naczelnikiem został Pan Kazimierz Chudy, który swoją pracę kontynuował następnie jako wójt aż do roku 2018 - mówił wójt.

Podkreślił również z jak wieloma wyzwaniami mieszkańcy nowej - starej gminy Pakosław musieli zmierzyć się po jej reaktywacji. Dotyczyły one wielu dziedzin życia codziennego, m. in.: szkolnictwa, wodociągowania, komunikacji, gazyfikacji, telefonizacji, ochrony środowiska, ochrony zdrowia, sportu czy kultury.

Wójt mówił także o inwestycjach, jakie na przestrzeni lat udało się zrealizować, a które przyczyniły się do rozwoju gminy Pakosław. Podkreślił też aktywność mieszkańców zrzeszonych w organizacjach działających na rzecz małej ojczyzny. 

- Czterdzieści lat Gminy Pakosław stworzyliśmy my wszyscy - akcentował Piotr Skrzypek. - Każdy z nas ma swój udział w tworzeniu bogatej i pięknej historii miejsca, w którym mieszkamy. To my zbudowaliśmy jej wizerunek, zadbaliśmy o rozwój inwestycyjny, ustalaliśmy priorytety. Wszystko po to, by zadbać o jej rozwój, prestiż oraz sławę. Choć czasami bywało trudno, pojawiały się problemy, nie poddawaliśmy się. Ważne było w tym momencie: wsparcie, rozmowa, dobra rada czy miłe słowo. To były pracowite lata! Wykorzystaliśmy wiele szans, które dano Gminie Pakosław i teraz - po 40 latach od jej reaktywacji - możemy powiedzieć, że Gmina Pakosław żyje, podejmuje dalsze wyzwania, by zapewnić godną przyszłość dla swoich mieszkańców i ludzi ją odwiedzających.

Uhonorowano zasłużonych dla gminy Pakosław 

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście - wśród nich politycy, samorządowcy, działacze społeczni, oraz mieszkańcy gminy. Po przemówieniu wójta, kilka słów do zgromadzonych przekazała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Przy okazji obchodów jubileuszu wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Gminy Pakosław”. Tytułem uhonorowano 10 osób: Jolantę Białek, Marię Burak, Władysława Grupę, Janinę Konieczną, Teresę Miernik, Zdzisławę Ostrowską, Albina Pokładka, Jana Rybackiego, Stanisława Stelmacha (odznaczenie w jego imieniu odebrała synowa - Emilia Stelmach) oraz Grażynę Tomczak.

Oprócz wyróżnień samorządowych, wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Jestem dumna / dumny z tego, że mieszkam w Gminie Pakosław. Najpiękniejsze miejsce w mojej gminie to…”

Jubileusz gminy uświetnił występ grupy operowej z Poznania. Muzycy zaprezentowali zróżnicowany program artystyczny - np. jeden ze śpiewaków wystąpił z … pacynką.

Podczas uroczystości nie zabrakło również życzeń „urodzinowych” od przybyłych gości. Ci, którzy wytrwali do końca uroczystości, mogli skosztować jubileuszowego tortu. 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama