reklama

Walce, bale i muzyka dodekafoniczna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Walce, bale i muzyka dodekafoniczna - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
38
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW Sali Witrażowej rawickiego domu kultury odbyła się kolejna prelekcja Andrzeja Wątorskiego - „Karnawał i szkoły, czyli muzyka Wiednia”.
reklama

Andrzej Wątorski opowiadał o muzyce i muzykach związanych z Wiedniem, krasząc to ciekawostkami i anegdotami. Przedstawił muzyczny obraz tego miasta, poczynając od cesarzy-kompozytorów, poprzez dwie tzw. szkoły wiedeńskie, Franza Schuberta, rodzinę Straussów, Gustawa Mahlera i kompozycje dodekafoniczne* z początku XX wieku.

Opowiadał o atmosferze Wiednia, balach, w których brało udział niekiedy nawet 2.000 osób i pałacach stolicy Austrii. Prelekcja ilustrowana była fragmentami muzycznymi i przezroczami, przybliżającymi klimat Wiednia.

O poprzedniej prelekcji Andrzeja Wątorskiego, czyli muzycznej podroży przez Pragę, można przeczytać TUTAJ

reklama

*Dodekafonia - technika kompozytorska w muzyce współczesnej oparta na skali dwunastodźwiękowej[1], sformułowana na początku XX wieku przez Arnolda Schönberga i stosowana przez kompozytorów tzw. drugiej szkoły wiedeńskiej. Najwybitniejszymi jej przedstawicielami byli: Alban Berg, Arnold Schönberg i Anton Webern. W Polsce jednymi z nielicznych dodekafonistów byli Józef Koffler i Tadeusz Majerski.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo