Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich uczestniczyli w konferencji „Wodór szansą dla MŚP*”, której organizatorem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Prelegentami byli polscy i światowi eksperci z branży wodoru. Omawiali techniczne możliwości jego produkcji i transportu oraz opcje zastosowania, między innymi w transporcie drogowym czy kolejowym, ale także do ogrzewania budynków czy w przemyśle chemicznym. Na terenie targów uczniowie mieli okazję zobaczyć samochód oraz autobus na wodór.
Klasa 2 Technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z wychowawcą Martą Maciejak i opiekunem Anną Funką- Leciejewską, udała się na wycieczkę zawodoznawczą do pasieki w Katarzynowie. Jej właścicielka opowiedziała o swojej pracy, która jest jednocześnie pasją i sposobem na życie.
Uczniowie zobaczyli jak zbudowane są ule, na jakiej zasadzie pszczoły się do nich dostają, przenoszą pyłek, nektar i tworzą propolis*. Dowiedzieli się również, jak działają ich enzymy, co to jest pierzga*, jak powstaje wosk oraz w jakim celu i gdzie przeprowadzana jest apiinhalacja*.
Wizyta w pasiece zakończyła się wspólnym, ciepłym posiłkiem.
*MŚP - małe i średnie przedsiębiorstwa
*Propolis - kit pszczeli - mieszanina wydzielin pszczół lub os oraz substancji żywicznych obecnych w pąkach i młodych pędach drzew takich jak: topola (topola osika), brzoza, świerk, kasztanowiec i innych drzew oraz roślin zielonych.
*Pierzga – substancja wytwarzana przez pszczoły, będąca pyłkiem kwiatowym zmieszanym z miodem lub nektarem i zakonserwowanym przez pszczoły w komórkach plastra w następstwie fermentacji
*Apiinhalacja z zdrowotne wdychanie sterylnego powietrza z wnętrza uli
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.