Reklama

Szkaradowo pożegnało byłą dyrektor szkoły podstawowej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Szkaradowo pożegnało byłą dyrektor szkoły podstawowej - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli Zmarła Janina Nowacka, była dyrektor Szkoły Podstawowej w Szkaradowie. W miniony piątek na miejscowym cmentarzu pożegnali ją bliscy, przyjaciele, dawni współpracownicy i uczniowie.

Reklama

W imieniu społeczności szkoły w Szkaradowie Janinę Nowacką żegnała obecna dyrektor - Irmina Gilicka-Zalas.

Nie jest mi łatwo wypowiadać te słowa, ale uważam, że dzisiejsza smutna uroczystość jest okazją, by pochylić się nad życiorysem wspaniałej, oddanej współpracownikom, wychowankom i środowisku lokalnemu, wzorowej nauczycielki, jaką była śp. Janeczka - mówiła na cmentarzu Irmina Gilicka-Zalas.

Rodzinna tradycja 

Janina Nowacka, po skończeniu nauki, pracę zawodową rozpoczęła w Szkole Podstawowej w Skokowej koło Trzebnicy. Natomiast, 1 września 1966 roku Janina Nowacka dostała skierowanie do pracy w szkaradowskiej szkole. W międzyczasie uzyskała dyplom nauczyciela matematyki i fizyki. Jak wspomina Irmina Gilicka-Zalaz, zamiłowanie do zawodu Janina Nowacka wyniosła z domu rodzinnego.

Ojciec Janeczki - pan Ignacy Matysiak był znanym w okolicy nauczycielem i przez wiele lat kierował Szkołą Podstawową w Sworowie. Do placówki tej uczęszczała również Janeczka - mówi obecna dyrektor szkoły w Szkaradowie. 

„Wzorowo kierowała szkołą”

23 kwietnia 1992 roku Janina Nowacka objęła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Szkaradowie.

Ponad 25-letnie doświadczenie pedagogiczne, owocna współpraca z gronem pedagogicznym i doskonała znajomość środowiska lokalnego w Szkaradowie,  pozwoliły jej na wzorowe kierowanie pracą szkoły - mówi Irmina Gilicka-Zalas. - A praca  dyrektora wówczas nie była łatwa, ze względu na trudności lokalowe nauka odbywała się w 5 budynkach - nadmienia. 

Obecna szefowa szkoły przypomina, że to dzięki byłej dyrektor rozbudowano placówkę w Szkaradowie. - Z wielkim zaangażowaniem czuwała  nad przebiegiem prac budowlanych, nie rzadko kosztem własnego czasu wolnego. W archiwach szkoły mamy prowadzoną osobiście przez panią dyrektor, niezwykle szczegółową kronikę rozbudowy szkoły - opowiada Irmina Gilicka-Zalas. Przypomina, że nowe skrzydło szkoły oddano do użytkowania 1 września 1998 roku. Od tej pory wszystkie zajęcia odbywały się w jednym budynku. 

Janina Nowacka za swoje zaangażowanie niejednokrotnie była wyróżniana - nagrodami Kuratora Oświaty i władz samorządowych.

Warto wspomnieć, że była dyrektor założyła gazetkę „Szkolne Echo”. Zamieszczała w niej artykuły, w których tłumaczyła obywatelski obowiązek dbałości o rozwój fizyczny dzieci i wynikającą stąd konieczność budowy sali gimnastycznej przy szkole. Jak mówi Irmina Gilicka-Zalas, sala sportowa z marzeń Janiny Nowackiej powstała w 2016 roku

Janeczka może być traktowana jako matka chrzestna tej inwestycji - dodaje obecna dyrektor. 

Dyrektorem szkoły Janina Nowacka była do 31 sierpnia 2002 roku. Wówczas to po 37 latach pracy zawodowej przeszła na emeryturę. 

Zaangażowana społecznie 

Obecna dyrektor szkoły, wspomina, że Janina Nowacka będąc jeszcze aktywna zawodowo założyła w Szkaradowie Klub Seniora „Aster”, któremu będąc już na emeryturze, przewodniczyła i dbała o atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego dla osób starszych. Ponadto przez ponad 20 lat Janina Nowacka była przewodniczącą Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szkaradowie. 

Janeczko kochana, dzisiaj jako twoi współpracownicy, wychowankowie i przyjaciele chcemy podziękować ci za twoją mądrość, rozwagę, cierpliwość, łagodność oraz wspaniałe poczucie humoru. (…) Kochana Janeczko na zawsze pozostaniesz ważną postacią w historii Szkoły Podstawowej w Szkaradowie i w sercach twoich współpracowników oraz twoich wychowanków. Odpoczywaj w spokoju - żegnała Janinę Nowacką obecna dyrektor Szkoły Podstawowej w Szkaradowie - Irmina Gilicka-Zalas. 

 

 

  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy