Reklama

Reklama

Pracujesz na umowę-zlecenie? Sprawdź, czy możesz zażądać umowy o pracę

Opublikowano: ndz, 21 lis 2021 07:20
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Pracujesz na umowę-zlecenie? Sprawdź, czy możesz zażądać umowy o pracę - Zdjęcie główne

zatrudnienie | foto adobe stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Praca Bardzo wielu osób pracujących jest związana z firmą na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło.

Reklama

Umowy-zlecenia. Wady i zalety

Pracodawcy często zatrudniają pracowników na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Obciążenia, jakie ponosi pracodawca sprawiają, że takie umowy są bardziej dla niego opłacalne. Często są nazywane "śmieciówkami", bo nie zapewniają pracownikowi wielu świadczeń które zapewnia umowa o pracę, m.in. okresu wypowiedzenia, płatnego urlopu, czy dodatków za nadgodziny. Pracownik z umową śmieciową nie może m.in. zaciągnąć kredytu czy uzyskać zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.

Z drugiej strony, wydając takie same pieniądze, pracodawca może większą ich część wypłacić pracownikowi na rękę, bo mniej odprowadza dla fiskusa. Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie pozwala też na większą elestyczność pracy, na czym często zależy pracownikowi. 

Twoje prawo do zatrudnienia na etat

Przepisy zabraniają zastępowania umowy o pracę inną umową cywilno-prawną jeśli praca jest wykonywana w sposób właściwy dla stosunku pracy (art. 22 Kodeksu pracy)

Powinieneś mieć umowę o pracę, jeśli:

  •  wykonujesz pracę w czasie i miejscu wyznaczonym przez pracodawcę,
  •  jeśli Twoje godziny pracy są ustalane przez pracodawcę
  •  pracodawca lub ktoś w jego imieniu wydaje ci polecenia, nadzoruje i rozlicza cię z efektów pracy.
  •  świadczysz pracę osobiście i nie możesz sam wybrać zastępcy, który wykona część twoich obowiązków.

Jak zażądać umowy o pracę?

Jeśli uważasz, że wykonujesz taką pracę, jaką normalnie wykonuje pracownik etatowy, możesz zażądać umowy o pracę. Pracodawca, który zdaje sobie sprawę, że wykonujesz dla niego pracę wynikającą ze stosunku pracy, powinien przychylić się do twojego żądania, bo za takie zatrudnienie grożą mu kary.

Jeśli  istnieją wątpliwości, możesz zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy, ZUSu lub do sądu o ustalenie faktycznego stosunku pracy. 

Sankcje dla pracodawcy

Jeśli kontrola ustali, że stosunek łączący pracodawcę i zleceniobiorcę powinien skutkować umową o pracę, wówczas pracodawca musi udzielić pracownikowi m.in. zaległego urlopu i uregulować wszystkie zaległe świadczenia. Musi też liczyć się z grzywną w wysokości od 1 tys. nawet do 30 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.