reklama

Jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry — kilka przydatnych wskazówek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry — kilka przydatnych wskazówek - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Łojotokowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych, przewlekłych chorób dermatologicznych, która może dotknąć zarówno dzieci jak i dorosłych, choć najczęściej obserwowana jest u mężczyzn. W jej przebiegu występuje stan zapalny skóry głowy, twarzy, a także klatki piersiowej. Jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry? Podpowiadamy.
reklama

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba dermatologiczna, która charakteryzuje się przewlekłym, nawracającym stanem zapalnym skóry. Ze względu na to, że powoduje łuszczenie się naskórka i rumień, a także czerwone plamy, często bywa mylona z innymi stanami takimi jak: egzema, łuszczyca, a także reakcjami alergicznymi.

ŁZS może dotyczyć również niemowląt — wówczas zaczyna się bardzo wcześnie, między 2 a 10 tygodniem życia. Widoczne są wtedy tłuste, żółte łuski i strupki w obrębie owłosionej skóry, a czasem również tułowia i kończyn.

Objawy i przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Objawy łojotokowego zapalenia skóry to tłuste łuski i strupy w kolorze żółtym, świąd i miejscowe złuszczanie się naskórka. Przyczyn ŁZS może być wiele. Ze względu na to, że częściej dotyka ono mężczyzn, wiąże się je z działaniem testosteronu. Może być spowodowane również zaburzeniami hormonalnymi i nieprawidłowościami ze strony układu odpornościowego.

reklama

Przyczyną tej choroby może być również wzmożona aktywność gruczołów łojowych, a także ich nieprawidłowy skład. Odpowiedzialna za rozwój i nasilenie objawów może być również nieodpowiednia dieta, brak higieny osobistej, stres, światło słoneczne, a także zanieczyszczenie środowiska.

Sposoby leczenia łojotokowego zapalenia skóry

Wiele osób zastanawia się jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry. Przede wszystkim podstawą jakichkolwiek działań powinna być diagnoza postawiona przez lekarza dermatologa, ponieważ niektórzy pacjenci mylą tę chorobę z łuszczycą, grzybicą, łupieżem oraz innymi dolegliwościami na tle alergicznym.

reklama

Leczenie ŁZS odbywa się miejscowo lub ogólnie. Jest ono uzależnione od dolegliwości i stanu pacjenta, a także nasilenia choroby. Doustnie wykorzystuje się antybiotyki, retinoidy, a także sterydy. Miejscowo z kolei kremy zawierające substancje przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, a także specjalne preparaty złuszczające. Bardzo ważne jest tutaj zachowanie odpowiedniej higieny.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy

W niektórych przypadkach w łojotokowym zapaleniu skóry twarzy pojawiają się zaskórniki zamknięte, które są następstwem zablokowania gruczołów łojowych. Z tego powodu w pielęgnacji osoby chorej należy stosować delikatne preparaty oczyszczająca i zmniejszające podrażnienie, a także wzmacniające naturalną barierę skóry.

reklama

Kosmetyki takie powinien dobrać dermatolog. Mogą one zawierać w sobie np. cynk, kwas hialuronowy, kwasy tłuszczowe omega, a także witaminy z grupy B. Muszą również wykazywać działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, aby jak najlepiej mogły podtrzymywać efekty i wspomagać farmakoterapię.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama