Reklama

Jakie samochody w Polsce można prowadzić bez prawa jazdy? Auta na dowód osobisty

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: www.freepik.com

Jakie samochody w Polsce można prowadzić bez prawa jazdy? Auta na dowód osobisty - Zdjęcie główne

foto www.freepik.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Auto, do którego prowadzenia potrzebujemy tylko dowodu osobistego – brzmi kusząco? W rzeczywistości ta kwestia jest o wiele bardziej skomplikowana.

Auta na dowód osobisty – jak to wygląda w świetle polskiego prawa?

Rynek motoryzacyjny jest naprawdę szeroką branżą, w której jesteśmy w stanie znaleźć wiele oryginalnych konstrukcji. Wiele mówi się na przykład o samochodach, do których prowadzenia nie potrzebujemy prawa jazdy. Nie chodzi tutaj jednak o fizyczne posiadanie plastiku, bowiem od paru lat możemy kierować pojazdami bez posiadania przy sobie plastiku – wszystkie dane znajdują się w bazie danych policji i innych służb. W tym przypadku chodzi zaś o brak odpowiednich uprawnień. Jak jednak na takie pojazdy zapatruje się polskie prawo?

Ogółem rzecz biorąc, istnieje możliwość jazdy samochodem bez żadnych uprawnień, jeżeli kierowca urodził się przed 19 stycznia 1995 roku. W tym przypadku można prowadzić samochody mieszczące się w kategorii AM. Są to więc czterokołowce lekkie, których masa własna nie przekracza 350 kilogramów, a prędkość maksymalna jest ograniczona do 45 km/h. Co jednak z osobami urodzonymi po wspomnianej wyżej dacie? Cóż, w tym przypadku nie możemy mówić o jeździe bez żadnych uprawnień. Jeżeli chcemy kierować takim pojazdem, musimy posiadać prawo jazdy kategorii AM. Plusem jest fakt, iż możemy na nie zdawać już od 14. roku życia. W przypadku czterokołowców ciężkich wymagane jest prawo jazdy kategorii B1, na które można zdawać mając już 16 lat. W innym przypadku jednak nie ma mowy o kierowaniu samochodem na dowód osobisty.

 

Czym charakteryzują się samochody na dowód osobisty?

Przypuśćmy, że mowa o osobie urodzonej przed 19 stycznia 1995 roku, która jest w stanie prowadzić określone pojazdy wyłącznie na podstawie posiadania dowodu osobistego. Logiczne jest, iż nie będziemy tutaj mówili o pełnoprawnych samochodach. Auta, które możemy w taki sposób prowadzić, nazywane są czterokołowcami lekkimi. Jak już wspomnieliśmy, ich masa własna nie może przekraczać 350 kilogramów, ich prędkość maksymalna musi być ograniczona do 45 km/h, a pojemność silnika – nie być większa niż 500 cm3. Na rynku znajdziemy zaledwie kilku producentów tworzących tego typu samochody. Warto w tym miejscu podkreślić, iż wbrew szerokiej opinii do grupy takich aut absolutnie nie należy marka Smart – do prowadzenia aut tworzonych przez tego producenta będziemy potrzebowali pełnoprawnego prawa jazdy kategorii B.

Na dodatek jeżdżąc samochodem na dowód osobisty jesteśmy zobowiązani do przestrzegania pewnych przepisów, które są w stanie jeszcze bardziej nas spowolnić. Nie ma raczej w tym nic dziwnego – jazda bez prawa jazdy, niezależnie w jakim przypadku, nie jest rozpatrywana za coś bezpiecznego. To właśnie dlatego przewożąc dziecko do lat 7 jesteśmy zobowiązani do ograniczenia naszej prędkości do 40 km/h, zaś z uwagi na ograniczoną prędkość maksymalną takim samochodem nie możemy wjechać na autostradę czy nawet drogę ekspresową – jadąc tak wolno, możemy na takich drogach powodować spore niebezpieczeństwo.

 

Na co uważać, jeżdżąc autem bez prawa jazdy

Nawet czterokołowiec lekki musi zostać odpowiednio zarejestrowany oraz ubezpieczony. Oczywiście koszty tych procedur będą odpowiednio mniejsze, lecz nie zmienia to faktu, iż nadal są to kwestie obowiązkowe. Należy również pamiętać, iż wszelkie modyfikacje mające na celu zniesienie ograniczeń pojazdy są surowo zakazane. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o autach na dowód osobisty, warto również zajrzeć na portal Autoumowa, a w szczególności do artykułu pod adresem https://autoumowa.pl/samochod-bez-prawa-jazdy/.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy