reklama
reklama

Najlepsza metoda na inflację? Czas zmienić pracę!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Najlepsza metoda na inflację? Czas zmienić pracę! - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane W 2023 r. inflacja nadal mocno daje nam się we znaki. Podrożało niemal wszystko – od energii elektrycznej i źródeł ogrzewania, przez żywność i artykuły pierwszej potrzeby, aż po usługi, transport i koszty najmu lokali. Nawet jeśli spełni się realistyczny scenariusz i inflacja zacznie hamować (a nie mamy żadnej pewności, że tak właśnie się stanie), producenci i dostawcy nie wrócą do cen z 2021 r. – z drożyzną musimy się już oswoić. Jak sobie z tym poradzić?
reklama

Ekonomiści radzą racjonalizowanie wydatków – czyli innymi słowy, oszczędzanie, czasami dość drastyczne. Nie brakuje i głosów zalecających, abyśmy jedli mniej lub zrezygnowali z własnego mieszkania i wracali do rodziców. Jeśli jednak nie jesteś entuzjastą jedzenia starannie wydzielanych porcji pod czujnym okiem mamy i taty oraz wakacji na balkonie, pozostaje najskuteczniejsza opcja – zmiana pracy.

 

Czy w niepewnych czasach warto ryzykować zmianę pracy?

Oczywiście zmiana pracy wiąże się z dużym stresem. Jeśli obwieścisz najbliższym taką decyzję, zapewne usłyszysz kilka głosów wyrażających obawę – a co, jeśli w nowej pracy ci się nie spodoba? Nie sprawdzisz się? Pracodawca okaże się oszustem? Co, jeśli trafisz jeszcze gorzej – ostatecznie tu jest dobrze.

Jak powszechnie wiadomo, dobre jest wrogiem lepszego. Dawno już minęły czasy, gdy spędzenie całego życia w jednym zakładzie pracy świadczyło o zaradności – dziś jako pracownik masz znacznie więcej opcji aktywnego sterowania swoją karierą. Jeśli czujesz się niekomfortowo – niedoceniany, źle traktowany, za nisko wynagradzany – masz liczne możliwości poszukania czegoś lepszego.

 

Pamiętaj, że pójście na rozmowę o pracę jeszcze nie zobowiązuje cię do przyjęcia propozycji – szukaj, aż znajdziesz coś, co naprawdę cię usatysfakcjonuje.

 

Nowa praca czy ubieganie się o podwyżkę?

A czy nie łatwiej byłoby po prostu pójść do aktualnego przełożonego i wytłumaczyć mu, że nowa rzeczywistość wymaga nowych stawek? Szanse są zawsze, ale powiedzmy sobie szczerze – raczej niewielkie. Jeśli szef do tej pory nie zauważył wzrostu cen i nie zrozumiał, że należy odpowiednio podnieść płace, prawdopodobnie nie będzie przychylnie słuchał próśb. Niewykluczone, że wynegocjujesz dla siebie kilkaset złotych – ale tak naprawdę niewiele to zmieni w twojej sytuacji, a na dodatek będziesz miał poczucie, że powinieneś jakoś wynagrodzić pracodawcy takie poświęcenie z jego strony.

Podczas rozmowy o pracę startujesz z nowego pułapu. Podaj śmiało swoje realne oczekiwania. Zawsze warto też uzasadnić rekruterowi, dlaczego taka, a nie niższa płaca, jest dla ciebie satysfakcjonująca. Wymień ogólnikowo twoje regularne wydatki oraz plany oszczędnościowe. Wspomnij o swoich kompetencjach. Nie bój się mówić wprost – chęć zakupu mieszkania czy zagranicznego wyjazdu z rodziną to nie fanaberia, ale normalna ludzka potrzeba i powinieneś zarabiać tyle, aby było cię na to stać.

 

Gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Obawa trafienia na nieuczciwego pracodawcę jest poniekąd uzasadniona – niestety nadal nie brakuje na rynku przedsiębiorców żyjących mentalnie w latach 90-tych, uważających, że najlepszym sposobem na wzbogacenie się jest wyzysk i brak inwestycji.

Aby ich unikać, korzystaj z zaufanych portali z ofertami pracy. Jeśli więc jesteś gotów na dobre zmiany, zobacz ogłoszenia na Gowork.pl. Tutaj będziesz również mógł prześwietlić potencjalnego pracodawcę, czytając recenzje wystawiane mu przez innych pracowników. Nie wahaj się zabiegać o lepszą przyszłość dla siebie i dla rodziny.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama