Reklama

Opaska wokół domu - robić ją, czy nie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: materialy partenra

Opaska wokół domu - robić ją, czy nie? - Zdjęcie główne

foto materialy partenra

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Podczas budowy domu inwestorzy wielokrotnie zastanawiają się, czy robić wokół niego opaskę. Przyległy do budynku teren jest istotny dla trwałości konstrukcji, a także jej czystości. Przekonajmy się zatem, czy warto robić opaskę wokół domu, czy nie. Zapraszamy do lektury!

Co to jest opaska wokół domu?

Teren naszej działki, jaki okala budynek, może negatywnie wpływać na dom. Woda, jaka z opadów gromadzi się na tej powierzchni, może przedostawać się w dolne partie domu. Będzie ona dostawać się do fundamentów. Poza tym w wyniku obfitych opadów deszczu może powstawać błoto. Ono z kolei może zabrudzić dolną część elewacji. Z takimi problemami nie borykają się ci inwestorzy, którzy zdecydowali się na opaskę wokół domu.

Opaska wokół domu to bardzo prosta konstrukcja, która okala wszystkie ściany zewnętrzne budynku. Można ją wykorzystać jako chodnik. Jest ona bowiem oparta na dodatkowych materiałach, ale przepuszczalnych. Niezbędne podczas projektowania opaski jest zachowanie spadku. Dzięki temu woda nie zbiera się na samej opasce i nie powoduje niszczenia elewacji. Jest za to odprowadzana poza konstrukcję budynku oraz części, która do niej przylega.

 

Przeczytaj również: Jak odczytać licznik prądu?

 

Jaka powinna być szerokość opaski wokół domu?

Szerokość opaski to bardzo ważna kwestia podczas jej wykonywania. Jeśli będzie ona wąska, to nie będzie w pełni funkcjonalna. Jaką więc szerokość opaski zastosować? Zależy od tego, czy będzie ona wykorzystywana jako ciąg komunikacyjny. Opaska wokół domu, która będzie traktowana również jako chodnik powinna mieć szerokość mieszczącą się w przedziale 80-120 cm. Jeśli nie będzie ona wykorzystywana jako ciąg komunikacyjny, to wystarczy szerokość 40-60 cm.

 

Z czego wykonać opaskę wokół domu?

Dzięki opasce wokół domu możliwe jest zwiększenie trwałości konstrukcji. Woda w nadmiernych ilościach nie będzie przedostawać się do fundamentów i ich niszczyć. Podobnie z elewacją budynku. Więcej informacji na temat opaski wokół domu, a także inne ciekawe artykułu z zakresu budowy domu, znajdziesz na portalu Obudowie.com.

Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi do stworzenia opaski wokół domu są:

  • kostka brukowa,
  • kamienie ozdobne.
 

Ten artykuł może Cię zainteresować: Współczynnik przenikania ciepła – co to jest?

 

Podsumowanie

Stworzenie opaski wokół domu pomaga w utrzymaniu czystości budynku, a także zwiększa jego trwałość. Opady deszczu oraz śniegu mogą powodować powstawanie błota. Ono zaś może zabrudzić elewację. Z kolei woda, która dostanie się do fundamentów, może powodować ich niszczenie. Opaska wokół domu jest więc ciekawym sposobem na zapobieganie takich problemów, a ponadto może być wykorzystywana jako chodnik.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy