reklama

Planowanie domowego budżetu – najczęściej popełniane błędy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: www.freepik.com

Planowanie domowego budżetu – najczęściej popełniane błędy - Zdjęcie główne

foto www.freepik.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Planowanie domowego budżetu nie należy do najłatwiejszych. I choć powinno być ono czymś oczywistym, często zostaje przez nas porzucane. Dzieje się tak dlatego, że planując miesięczny budżet, popełniamy masę błędów. Jakie to błędy i jak ich unikać? Jak skutecznie planować wydawanie pieniędzy i oszczędzać?

Domowy budżet – zasady planowania
Zła organizacja domowego budżetu to nie tylko życie „od pierwszego do pierwszego”, ale często także przyczyna pojawiających się problemów finansowych. Planując miesięczne wydatki, bezwzględnie należy kierować się jedną prostą zasadą – wydawaj mniej niż zarabiasz. Nie ma możliwości uniknięcia problemów finansowych, jeżeli wydajemy więcej niż w istocie posiadamy. Nie ma także możliwości oszczędzania, jeżeli wydatki są dokładnie takie same, jak zarobki. Wydajemy więc mniej niż zarabiamy – w ten sposób unikniemy problemów finansowych, a dodatkowo zaoszczędzimy.
Planując domowy budżet, najlepiej podzielić sobie wydatki na kilka kategorii:
●    wydatki stałe – opłaty za mieszkanie, rachunki, raty kredytów, bilety czy koszty dojazdów do pracy;
●    wydatki na jedzenie, ubrania i kosmetyki, czyli rzeczy, bez których nie możemy obejść się na co dzień;
●    wydatki na rozrywkę – wypady do barów, restauracji, kina, teatru czy na koncert;
●    wydatki specjalne.
Sposób dzielenia wydatków jest sprawą bardzo indywidualną. Należy jednak starać się, aby wydatki bieżące, czyli jedzenie, rachunki i rozrywka nie przekraczały 50-60% wydatków o ile to możliwe. Decydując się natomiast na pożyczki ratalne czy kredyty, warto przyjąć zasadę, że miesięczne zobowiązania nie będą przekraczać więcej niż jednej trzeciej zarobków. Dzięki temu nasz budżet będzie stabilny i pozwoli na regularne odkładanie pieniędzy.

Zapisuj swoje wydatki!
Zapisywanie wydatków może wydawać się banalne, jednak jest niezwykle ważne. Dlaczego? Ponieważ domowy budżet funkcjonuje dokładnie tak samo, jak mała firma, a trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek firmę bez solidnej księgowości.
Co więcej – zapisując wydatki, mamy całkowitą kontrolę nad tym, ile i na co wydajemy. Możemy też w przejrzysty sposób zobaczyć, na czym możemy zaoszczędzić. Samo oszczędzanie też może odbywać się na kilka sposobów: robienie zakupów w tańszych sklepach czy wybieranie tańszych produktów i usług.

Błędy popełniane podczas planowania budżetu
Planując domowy budżet, bardzo często odpuszczamy sobie to zadanie. Dzieje się tak dlatego, że nie działamy konsekwentnie. Nierzadko również popełniamy masę błędów, przez które planowanie traci sens, a my – zapał. Pierwszym z nich jest błędne określenie miesięcznych kosztów. W tej kwestii nie możemy zgadywać. Warto porównać nasze wydatki z ostatnich 3 miesięcy i na ich podstawie planować budżet na kolejne miesiące.
Kolejnym częstym błędem jest brak monitorowania wydatków. Zapisywanie wydatków, jak już zostało wspomniane, jest niezwykle ważne i nie można w nim pomijać żadnych transakcji. Pomijanie niektórych wydatków także sprawia, że planowanie budżetu traci sens.
Bardzo często, dzieląc wydatki na kategorie, wszystkie określamy jako potrzeby. Jest to także błąd, ponieważ z wielu rzeczy możemy zrezygnować, nie pogarszając tym samym jakości naszego życia.
Jednym z bardzo często popełnianych błędów jest także brak zabezpieczenia finansowego na nagłe wydatki.

Nagłe wydatki – jak sobie z nimi radzić?
Nagłe wydatki zdarzają się każdemu – zepsuta pralka, lodówka czy samochód, utrata zdrowia, konieczność szybkie remontu czy pilnego i kosztownego wyjazdu. Są to sytuacje życia codziennego. Bardzo często zdarzają się one w najmniej odpowiednim momencie – wtedy, kiedy nasz budżet nie jest na to przygotowany. Biorąc pod uwagę, że „nieszczęścia chodzą parami”, może się okazać, że pomimo oszczędności niespodziewane wydatki przekraczają finansowe możliwości. W takiej sytuacji warto zorientować się, czy pomocne nie okażą się zakupy na raty lub zaciągnięcie pożyczki ratalnej. Decydując się jednak na taki krok, warto pamiętać, aby łączna wysokość naszych miesięcznych zobowiązań nie przekraczała ⅓ zarobków. Dzięki temu unikniemy utraty płynności finansowej i nawet po pokryciu niespodziewanych wydatków będziemy w stanie dalej regularnie oszczędzać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE